Ubezpieczenie zdrowotne w Anglii dla Polaków - Brexit 2021?

Jak po brexicie uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii? Kiedy trzeba pokryć koszty leczenia, a kiedy jest ono bezpłatne?  

Ubezpieczenie zdrowotne w Anglii dla Polaków - Brexit 2021?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 15 stycznia 2021

Opieka zdrowotna w Anglii

National Health Service (NHS) prowadzi system opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. Oznacza to, że osoby odwiedzające Anglię mogą być zmuszone do płacenia za opiekę zdrowotną NHS, w zależności od okoliczności.

Niektóre usługi, takie jak pogotowie ratunkowe (A&E) oraz wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, są bezpłatne dla wszystkich. Pilne leczenie lub leczenie, z którym nie można czekać do momentu opuszczenia kraju i powrotu do domu, zawsze będzie zapewnione. Kwestie płatności załatwiane są w późniejszym czasie. Warto jednak wiedzieć, że tylko lekarz może zdecydować, czy leczenie jest pilne i konieczne.

Kiedy leczenie jest konieczne?

Jeśli odwiedzając  Wielką Brytanię z kraju UE, zachorujemy lub będziemy mieli nagły wypadek podczas tymczasowego pobytu w Anglii, w takiej sytuacji aby uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej, możemy skorzystać z ważne karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Nasza karta EKUZ obejmuje również leczenie wcześniej istniejących schorzeń oraz rutynową opiekę poporodową, pod warunkiem, że powodem wizyty nie jest sam poród ani leczenie.

Należy jednak pamiętać, że karta EKUZ nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego. W związku z tym nie obejmuje żadnej prywatnej opieki medycznej, powrotu do domu ani zagubienia lub kradzieży mienia. W sytuacji, gdy zgubiliśmy lub skradziono nam kartę EKUZ podczas naszej wizyty w Anglii i potrzebujemy wymiany, należy skontaktować się z odpowiednią organizacją w swoim kraju i poprosić o tymczasowy certyfikat zastępczy. Jeśli jednak nie posiadamy karty EKUZ i nie możemy jej uzyskać, niewykluczone jest, że będziemy musieli zapłacić za leczenie. W takim przypadku zostaniemy obciążeni opłatą w wysokości 150% krajowej stawki NHS.

Jeśli przyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii z Norwegii, automatycznie jesteśmy uprawnieni do opieki medycznej, która jest niezbędna z medycznego punktu widzenia. Warunkiem niezbędnym, jest jednak okazanie ważnego norweskiego paszportu.

W sytuacji, gdy rozpoczęliśmy naukę na uczelni wyższej w Wielkiej Brytanii w dniu 31 grudnia 2020 r. lub wcześniej, możemy używać karty EKUZ do celów niezbędnej opieki medycznej aż do końca kursu. Jeżeli nasz kurs wykracza poza 30 czerwca 2021 r., musimy złożyć wniosek do programu rozliczeniowego UE. Jeśli nasze studia w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się po 1 stycznia 2021 r. I trwają dłużej niż 6 miesięcy, w ramach wniosku o wizę studencką będziemy musieli zapłacić tzw. imigracyjną dopłatę zdrowotną.

Planowe leczenie w Anglii po brexicie

Jeśli przyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii z kraju UE w celu zaplanowanego wcześniej leczenia, będziemy musieli z wyprzedzeniem zająć się wszystkimi niezbędnymi przygotowaniami. Należy pamiętać, że planowane leczenie nie jest objęte kartą EKUZ. Dlatego też, przed podróżą do Anglii musimy pozyskać formularz S2 od odpowiedniej organizacji w naszym kraju.

S2 obejmuje tylko leczenie zapewniane przez państwo. Oznacza to,że nie będziemy musieli za nie płacić, z wyjątkiem obowiązkowych składek, które płacą pacjenci w Anglii, takich jak koszty recept. Może się natomiast zdarzyć, żę będziemy musieli zapłacić za leczenie, które nie jest uwzględnione w formularzu S2.

Jeśli przyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii z Norwegii, Islandii, Liechtensteinu lub Szwajcarii i przed 31 grudnia poprosiliśmy o zezwolenie na planowane leczenie do odpowiedniego organu w swoim kraju, będziemy mogli ukończyć to leczenie w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli będzie miało miejsce po tej dacie.

Zgodnie z zasadami NHS obywatele Wielkiej Brytanii, którzy wyjeżdżają na stałe za granicę, tracą prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej NHS.

Obywatele Wielkiej Brytanii mieszkający i pracujący w krajach UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie lub Szwajcarii w dniu 31 grudnia 2020 r. Lub wcześniej oraz członkowie ich rodzin są uprawnieni do korzystania z usług NHS bez opłat. Możemy jednak zostać poproszeni o przedstawienie dowodu zamieszkania. 

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne, tak jak w przypadku każdego innego kraju. Każde leczenie, za które będziesz musiał zapłacić, wyniesie 150% krajowej stawki NHS.

Niektórzy byli mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie muszą płacić za leczenie w ramach NHS podczas wizyty w Anglii. Dotyczy to brytyjskich emerytów wojennych, pracowników rządu Wielkiej Brytanii i obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w UE w dniu 31 grudnia 2020 r. lub wcześniej.

Przed podróżą do Wielkiej Brytanii powinieneś sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zwolnienia z opłat lub czy będziesz musiał zapłacić za leczenie. Jeśli natomiast wrócisz do Wielkiej Brytanii na stałe i jesteś zwykłym mieszkańcem, będziesz mógł skorzystać z opieki NHS bez opłat.

Ubezpieczenie podróżne 

Odwiedzającym Wielką Brytanię, radzi się wykupienie ubezpieczenia podróżnego lub zdrowotnego. Warto też sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obejmuje niezbędną opiekę zdrowotną i czy na jego podstawie możemy uzyskać daną formę leczenia podczas wizyty.

Należy pamiętać, że wykupując ubezpieczenie musimy poinformować swoją firmę ubezpieczeniową o wszelkich dolegliwościach zdrowotnych.

COVID-19 badanie i leczenie 

Zagraniczni goście odwiedzający Anglię, włączając w to wszystkie osoby mieszkające w Wielkiej Brytanii bez pozwolenia, nie będą ponosić opłaty za:

  • testy na koronawirusa (nawet w przypadku, gdy test pokaże, że nie mamy koronawirusa)

  • leczenie koronawirusa

Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii z terenów Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu lub Szwajcarii, powinniśmy:

  • posiadać ubezpieczenie podróżne lub zdrowotne, które obejmuje czas trwania naszej podróży,

  • wziąć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC), jeśli nadal możemy z niej korzystać w Wielkiej Brytanii,

  • zabrać ze sobą dokument S1 (S1 potwierdza uprawnienia ubezpieczonego (lub członka jego rodziny) do opieki zdrowotnej w państwie zamieszkania od momentu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jako osoby zamieszkującej poza Polską),

  • wziąć ze sobą dokument S2, jeśli się kwalifikujemy ( formularz S2 potrzebny jest kiedy planujemy korzystać z opieki medycznej, szpitalnej, itp. za granicą /zastąpił formularz E112)

  • sprawdzić czy nie musisz ubiegać się o dokument S2 i wizę niezbędną do uzyskania opieki zdrowotnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!