Czy państwo przejmie upadające hotele?

"Państwo przejmuje hotele. Świat zwariował" — napisał na swoim blogu senator Wadim Tyszkiewicz. Czy działania państwowego holdingu doprowadzą do centralizacji hotelarstwa?  

Czy państwo przejmie upadające hotele?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 stycznia 2021

Czym jest Polski Holding Hotelowy?

Polski Holding Hotelowy, o którym mowa, został utworzony w 2018 roku przez rząd Mateusza Morawieckiego. Długo nie słyszeliśmy o jakichkolwiek działaniach z jego strony, aż do teraz. O rządowej spółce zrobiło się głośno wraz z prowadzeniem kolejnej kwarantanny narodowej, która po kolei wyniszcza biznesy z branży turystycznej.

Dla przypomnienia Polski Holding Hotelowy to spółka, której kapitał jest w 100% państwowy. Jej celem jest nowoczesne zarządzanie obiektami hotelowymi, które należą do Skarbu Państwa

Czy PHH przejmie hotele Gołębiewskiego?

Ostatnie dni sprawiły, że wśród polskich hotelarzy znów zaczęto spekulować, na temat poczynań PHH. Jak się okazuję na celowniku holdingu, może się znaleźć jedna z największych sieci hoteli w Polsce, która należy do Tadeusza Gołębiewskiego. Najbardziej znane obiekty, które należą do biznesmena, od dłuższego czasu stoją puste i nie generują przychodów. 

W wywiadzie udzielonym portalowi Money.pl Tadeusz Gołębiewski poinformował, że mimo spekulacji na ten temat, do tej pory nie kontaktował się z nim "nikt ze spółek Skarbu Państwa czy obozu władzy". Mimo to biznesmen ma wiele obaw i krytycznie ocenił aktywność PHH.

Czy działania PHH dążą do centralizacji gospodarki?

Pomysł polegający na przejmowaniu upadających hoteli przez rządowe spółki, w mocnych słowach podsumował także senator Wadim Tyszkiewicz.

"Coś niebywałego. Zaledwie 30 lat temu wyrwaliśmy się z jarzma kolektywizacji, a znów wracamy krok po kroczku do gospodarki centralnie sterowanej. Socjalizm, jak Lenin, wiecznie żywy"

Sentor zwraca również uwagę na fakt, iż przekonaliśmy się już na własnej skórze, co  oznacza własność państwowa. Podkreślił, że przecież wiemy już z własnych doświadczeń, że to, co państwowe na dłuższą metę zawsze przegra z prywatnym. Polityk zaznaczył również, że choć kapitalizm nie jest systemem idealnym, to nikt do tej pory nie wymyślił lepszego. 

"Kołchozy powracają. Był Orbis, będzie PolKołchozBis. Świat zwariował" — podsumował Tyszkiewicz.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!