Zagubienie lub zniszczenie książeczki wojskowej. Co robić?

Książeczka wojskowa, często zalega na dnie szuflady. Trzeba przyznać, że rzadko dokument ten jest używany przez osoby, których przygoda z siłami zbrojnymi skończyła się na komisji wojskowej. Co robić jeśli utraciliśmy ten dokument? Zagubienie lub z niszczenie książeczki wojskowej należy zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień (WKU) i wnioskować o duplikat. Jak to zrobić? Wyjaśniamy krok po kroku.

Zagubienie lub zniszczenie książeczki wojskowej. Co robić?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 stycznia 2021

Czym jest książeczka wojskowa?

Książeczka wojskowa, to niewielki zielony dokument, który z definicji należy do żołnierza zasadniczej (lub zastępczej) służby wojskowej bądź przeniesionego do rezerwy oraz poborowego.

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem, nie można przewozić jej ani przesyłać poza granice RP. Oznacza to, że jeśli przeprowadzasz się do innego kraju i zabierasz ze sobą wszystkie dokumenty, książeczka wojskowa powinna pozostać w Polsce!

Choć znaczenie dokumentu jest mniejsze niż kilka dekad temu, warto go mieć. Prawo wymaga, aby każdy, kto otrzymał książeczkę w przeszłości, był nadal w jej posiadaniu. W przypadku zgubienia lub zniszczenia konieczne jest niezwłocznie zawiadomienie Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Zagubienie książeczki wojskowej

Jeżeli twoja książeczka wojskowa zaginęła lub została zniszczona, należy powiadomić o tym fakcie Wojskowego Komendanta Uzupełnień, właściwego do miejsca zameldowania. Zgłoszenie jest podstawą do wydania przez WKU duplikatu dokumentu. Fakt utraty książeczki należy zgłosić natychmiast, kiedy stwierdzimy jej zniszczenie, lub zwyczajnie nie możemy jej odnaleźć.

Duplikat książeczki wojskowej

Wraz ze zgłoszeniem zniszczenia lub zagubienia książeczki wojskowej należy wnioskować o wydanie jej duplikatu. Należy mieć ze sobą zdjęcie o wymiarach 3 na 4 cm, bez nakrycia głowy. W celu identyfikacji musimy mieć przy sobie także dokument tożsamości. Może być do np. dowód osobisty lub paszport. Wcześniej należy dokonać opłaty za duplikat dokumentu, która wynosi aktualnie 28 złotych. Można to zrobić w kasie urzędu gminy, położonej na terenie danej WKU lub dokonać przelewu środków na konto tego urzędu gminy. Zaświadczenie o wpłacie musimy mieć przy sobie.

Na duplikat książeczki wojskowej nie trzeba długo czekać. Zazwyczaj można go otrzymać od razu, podczas wizyty w Wojskowej Komendzie Uzupełnień bezpośrednio po przyjęciu zgłoszenia. Wynika to z faktu, że książeczka nie ma szczególnej formy jak dowód osobisty czy paszport. Jest ona wypełniana ręcznie, a zdjęcie wklejane w odpowiednie miejsce.

Gdzie znajdę adres WKU?

Adres właściwej WKU dla miejsca zamieszkania można znaleźć m.in. na oficjalnym wykazie Ministerstwa Obrony Narodowej pod tym linkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!