Winiety w Rumunii 2021

Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd do Rumunii lub zamierzasz przejechać przez ten kraj tranzytem, musisz wcześniej zakupić winietę, będącą formą opłaty za korzystanie ze wszystkich dróg (nie tylko ekspresówek czy autostrad!). Podobnie jak na Węgrzech czy Słowacji nie mówimy tutaj o kolorowej naklejce nalepianej na szybę, a elektronicznym wpisie do systemu zarządcy rumuńskich dróg.

Winiety w Rumunii 2021
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 stycznia 2021

Jakie winiety w Rumunii?

Rumunia oferuje cztery rodzaje elektronicznych winiet drogowych – tygodniową, miesięczną, kwartalną oraz roczną.

Jeżeli jedziemy do Rumunii na tydzień, wówczas wydamy za winietę 14,62 lei (RON), czyli około 13,60 złotych. W przypadku jeśli w grę wchodzi dłuższy pobyt, lub wracając np. z tygodniowych wczasów w Bułgarii, możemy „zahaczyć” o ósmy czy dziewiąty dzień, warto zapłacić nieco więcej za miesięczną winietę 34,12 lei czyli około 31,74 zł.

Dla porządku wspomnimy jeszcze o winiecie kwartalnej, a ściśle mówiąc 90-dniowej, która kosztuje 63,37 lei, czyli prawie 59 zł, oraz rocznej wycenianej na 137,48 RON, czyli 127,93 zł. Ceny w złotych podaliśmy wg średniego kursu RON/PLN w NBP z dnia 11.01.2021 r.

Winieta na auto dostawcze w Rumunii

Niestety, powyższe ceny nie dotyczą wszystkich aut do 3,5 tony. W przypadku lekkich dostawczaków musimy wydać na e-winiety prawie dwa razy więcej. Warto dobrze zapoznać się z cennikiem zamieszczonym na oficjalnej stronie dystrybuującej rumuńskie winiety – w tym przypadku, możemy liczyć na obsługę w języku angielskim.

Mandat za brak winiety w Rumunii

System setek kamer rozlokowanych w różnych punktach Rumunii bardzo szybko odnajdzie samochód, którego kierowca zbagatelizował obowiązek zakupu e-winiety. Kary mogą być poważne i sięgać nawet 4,5 tys. lei, czyli ponad 4,1 tys. złotych. W przypadku aut osobowych maksymalne mandaty sięgają 500 lei, czyli ponad 460 zł. 

Gdzie kupić rumuńską winietę?

Większość osób regularnie jeżdżących do Rumunii wybiera zakup winiet drogą elektroniczną. Część osób decyduje się także na ich zakup na granicy lub na stacjach paliw znajdujących się już po rumuńskiej stronie.

W przypadku zakupu winiety przez internet można to zrobić na stronie roviniete.ro/en/vignette (wersja anglojęzyczna). Przez proces zakupu poprowadzi nas dość intuicyjny system podobny do innych rozwiązań stosowanych w europejskich krajach. Warto dobrze zwrócić uwagę na datę, jaką zaznaczamy w zamieszczonym na stronie kalendarzu, oraz jaki numer rejestracyjny wpisujemy do programu. Koniecznie zaznaczmy przedtem nazwę kraju, w jakim zarejestrowany jest nasz pojazd. Sam numer powinien zostać zapisany w postaci ciągu znaków bez spacji, myślników itp. W przeciwnym razie, w trakcie elektronicznej kontroli, może zostać błędnie odczytany przez system.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!