Co skarbówka robi ze skonfiskowanymi towarami?

Obuwie, odzież ale również spirytus. Jakie skonfiskowane przez skarbówkę towary trafiły do potrzebujących? Sprawdź, jakie organizacje pożytku publicznego mogły liczyć na wsparcie.  

Co skarbówka robi ze skonfiskowanymi towarami?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 11 stycznia 2021

Do kogo trafiły skonfiskowane towary?

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Mazowsza przekazali skonfiskowane przez nich towary podopiecznym trzech organizacji pożytku publicznego. Wśród wspomnianych przedmiotów, znalazło się 70 par dziecięcego obuwia, 81 kurtek i kamizelek, oraz kilkanaście sztuk bielizny i ponad tysiąc sztuk skarpet. Wszystkie wymienione przedmioty zostały ujawnione w związku z przestępstwami skarbowymi. Sądy orzekły w ich sprawie przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Odzież i obuwie trafiły do podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach, Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień MONAR w Zaczerlanach, oraz Jadłodajni św. Ryszarda Pampuri w Warszawie. 

Z informacji podanych przez Justynę Pasieczyńską — rzeczniczkę Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, wynika, że właściciele znaków towarowych, które widniały na skonfiskowanej odzieży i obuwiu, wyrazili zgodę na ich przekazanie na cele charytatywne.

Jakie inne towary mogą zostać przekazane instytucjom?

Odzież i obuwie to nie jedyne przedmioty pochodzące z akcji KAS, które trafią do uprawnionych instytucji. Takim przykładem jest nielegalnie wyprodukowany spirytus. Po orzeczeniu przez sąd, jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa zostanie on wykorzystywany do walki z COVID-19. Zostanie on wykorzystany przy produkcji preparatów do dezynfekcji. W tym konkretnym przypadku, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, otrzymało 824 litrów spirytusu. 

Jakie warunki muszą spełniać skonfiskowane towary?

Skonfiskowane przez KAS towary, mogą być nieodpłatnie przekazywane jednostkom pomocy społecznej, organizacjom charytatywnym oraz placówkom oświatowym. Jedynym warunkiem jest to by zostały wykorzystane przy realizacji  tzw. zadań statutowych realizowanych przez daną instytucję. Wyjątek stanowią towary o niewiadomym składzie i pochodzeniu. 

“Takie towary są komisyjnie niszczone” — tłumaczy Pasieczyńska.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!