Jak wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kategorii AM?

Każdy kto posiada kartę motorowerową, ale nie posiada prawa jazdy wyższych kategorii, może ubiegać się o wydanie prawa jazdy kategorii AM. Daje ono nieco szersze uprawnienia. Oprócz jazdy np. skuterem czy motorowerem o pojemności  silnika do 50 cm3 można dzięki niemu jeździć także lekkimi czterokołowcami. Jak wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kategorii AM?

Jak wymienić kartę motorowerową na prawo jazdy kategorii AM?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 stycznia 2021

Prawo jazdy kategorii AM – jakie uprawnienia?

Prawo jazdy kategorii AM pojawiło się w polskich przepisach w 2013 roku. Może o niego ubiegać się każda osoba, która ukończyła 14. rok życia. Pozwala ono na jazdę motorowerem (dwu lub trzykołowym) o pojemności silnika do 50cm3, a w przypadku napędu elektrycznego mocy 4kW.

Ponadto, ta kategoria posiada uprawnienie, którego próżno szukać w przypadku karty motorowerowej. Mowa o prawie do prowadzenia lekkich czterokołowców (quadów), jeśli ich łączna masa nie przekracza 350 kg. Prawo nakłada jednak na każdy pojazd objęty kategorią AM obowiązek konstrukcyjnego ograniczenia prędkości maksymalnej do 45 km/h.

Zamiana karty motorowerowej na prawo jazdy

Po pierwsze należy wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy. Można to zrobić w urzędzie miasta na prawach powiatu lub w starostwie powiatowym. Już na tym etapie należy podjąć decyzję, czy chcemy odebrać dokument osobiście, czy może on zostać przesłany do nas pocztą. Potrzebne będzie także orzeczenie lekarskie, oraz wniesienie opłaty za prawo jazdy w wysokości 100,50 zł. Potwierdzenie wpłaty należy załączyć do wniosku. Warto wcześniej zrobić zdjęcie do prawa jazdy. Podczas wizyty w urzędzie zostaniesz poproszony o dowód osobisty lub paszport. W przypadku cudzoziemców może być to także karta pobytu. Należy wziąć ze sobą także kartę motorowerową.

Cały czas jesteśmy zieloną wyspą, ale są powody do niepokojuCały czas jesteśmy zieloną wyspą, ale są powody do niepokoju Mateusz Banaszak

Prawo jazdy AM a zgoda rodziców

W przypadku osób niepełnoletnich konieczna jest zgoda rodziców lub opiekuna prawnego. Dokument musi zostać podpisany przy urzędniku, dlatego warto wspólnie pójść do starostwa lub urzędu miasta, by dopełnić formalności

Zgubiona karta motorowerowa – jak ubiegać się o prawo jazdy AM?

Jeżeli karta motorowerowa została zagubiona lub zniszczona, należy zwrócić się do dyrektora szkoły, w której została wydana o zaświadczenie, że dana osoba uzyskała taką kartę w przeszłości.

Jak długo czeka się na prawo jazdy AM?

Zgodnie z przepisami i w normalnych warunkach czas oczekiwania na prawo jazdy kategorii AM wynosi 9 dni od dnia złożenia wniosku. W szczególnych wypadkach czas ten może wydłużyć się do dwóch miesięcy, jeśli konieczne są dodatkowe wyjaśnienia.

Jeżeli prawo jazdy nie zostanie wydane, można się od takiej decyzji odwołać w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odmowy. Takie pismo należy skierować do SKO, czyli Samorządowego Kolegium Odwoławczego, jednak składamy je w tym samym urzędzie, który zdecydował o odmowie wydania dokumentu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!