fb

Czy wyroby tytoniowe będą droższe?

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmianę sposobu wyliczania akcyzy na niektóre produkty tytoniowe — podaje portal money.pl. Okazuje się, że pomysł resortu jest rozważany przez Ministerstwo Finansów.  

Czy wyroby tytoniowe będą droższe?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 9 stycznia 2021

Nowa akcyza dla “nowatorskich wyrobów tytoniowych”?

Zgodnie z informacjami podanymi przez money.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości wnikliwie przyjrzało się nowatorskim wyrobom tytoniowym, do których możemy zaliczyć np. podgrzewacze tytoniu. Resort Zbigniewa Ziobry zaproponował rozwiązanie, które ma skutkować pozyskaniem milionów złotych z rozwijającego się segmentu gospodarki. 

O ile wzrośnie cena wyrobów tytoniowych? 

Pod koniec roku Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło z propozycją zastosowania autopoprawki do ustawy o podatku akcyzowym. Podjęcie takiego kroku miałoby skutkować wprowadzeniem stałej stawki na tzw. “nowatorskie wyroby tytoniowe”. Na tę chwilę wynosi ona 155,79 zł za każdy kilogram oraz 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Jeśli chodzi o stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych to 0,55 zł za każdy mililitr. 

Zgodnie z nowym projektem będzie ona wynosić 239,3 zł za każde 1000 sztuk sprzedanych tzw. “wyrobów nowatorskich”. Ministerstwo uważa, że takie rozwiązanie uprości przepisy, a oprócz tego pozwoli ustabilizować wpływy z akcyzy, ponieważ obecnie są one bardzo zmienne. 

Wojna cenowa z korzyścią dla klientów?

Taki stan rzeczy związany jest z prowadzeniem wojny cenowej pomiędzy uczestnikami na rynku wyrobów tytoniowych. Wojna ta wiąże się z obniżką cen dla klientów, a to z kolei wpływa na wysokość akcyzy. Dlatego też ministerstwo chce ustabilizować wpływy budżetowe jednocześnie niwelując dysproporcje w poszczególnych segmentach.

Czy będzie nowa akcyza na wyroby tytoniowe?

Projekt ustawy o, którym mowa, jak na razie jest rozważany przez Ministerstwo Finansów. Wprowadzenie go w życie będzie się wiązać ze znaczną podwyżką cen wyrobów nowatorskich. Docelowym skutkiem wprowadzenia zmian ma być ujednolicenie stawek akcyzowych dla takich produktów i wyrównanie ich względem klasycznych wyrobów tytoniowych. Z wyliczeń Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że obecnie każda paczka papierosów to 9 zł akcyzy, natomiast wyroby nowatorskie przynoszą ponad trzykrotnie mniejszy wpływ do Skarbu Państwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!