Umowa darowizny samochodu - jaki podatek?

Kto i kiedy musi zapłacić podatek od darowizny? Jaka jest kwota wolna od podatku? Jak spisać umowę darowizny samochodu? Ile czasu jest na zgłoszenie i gdzie zgłosić taką umowę? Sprawdź, co warto wiedzieć.  

Umowa darowizny samochodu - jaki podatek?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 29 stycznia 2021

Darowizna co to jest?

Darowizna stanowi formę umowy, w ramach której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanej osoby (kosztem swojego majątku).

Jest to najprostsza, i co bardzo ważne nieobarczona nieprzewidzianymi kosztami forma pozwalająca przenieść własność na samochód. Warto wiedzieć, że z darowizny można skorzystać również w przypadku domu lub majątku. 

W przypadku samochodu darowiznę często stosuje się u młodych kierowców. Dzieje się tak, ponieważ przekazanie części własności auta daje im możliwość skorzystania ze zniżek rodziców.

Umowa darowizny samochodu — kwota wolna od podatku

Darowizna daje możliwość na odpisanie samochodu naszym najbliższym bez  płacenia podatku. Jedyny warunek jest taki, że wartość pojazdu nie może być większa niż 9637 złotych. Należy pamiętać, że darowizna musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. 

To czy za darowany nam samochód będziemy musieli zapłacić podatek, zależy od stopnia pokrewieństwa, które łączy nas z darczyńcą. Zgodnie z prawem, im pokrewieństwo jest dalsze, tym podatek będzie większy. Należy wiedzieć, że ustawa o podatku od spadków i darowizn określa trzy grupy podatkowe. Przynależności do danej grupy wyznacza stopień pokrewieństwa. Do poszczególnych grup podatkowych należą:

 • do grupy I — małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;

 • do grupy II — zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;

 • do grupy III — inni nabywcy.

Darowizna, kto musi zgłosić?

Dla każdej grupy przypisana jest kwota darowizny, która jest wolna od podatku. W przypadku auta (lub darowanej części auta) kwota, której nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego to:

 • 9.637 zł — w sytuacji, gdy obdarowany zalicza się do I grupy podatkowej,

 • 7.276 zł — jeżeli obdarowany zalicza się do II grupy podatkowej,

 • 4.902 zł — w przypadku, gdy obdarowany zalicza się do III grupy podatkowej.

Ile czasu na zgłoszenie?

Osoby z pierwszej grupy są zwolnione z podatku od darowizn niezależnie od wysokości kwoty. Jedynym warunkiem, w przypadku darowizny o wartości większej niż 9 637 zł, jest konieczność zgłoszenia jej  właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jej nabycia. Jeśli tego nie zrobimy, fiskus zgłosi się do nas po należny mu podatek.

Umowa darowizny samochodu jaki podatek?

Należy pamiętać, że w sytuacji gdy darowizna auta (o wartości powyżej wspomnianej już kwoty 9637 zł) odbędzie się pomiędzy osobami z I grupy (blisko spokrewnionymi) a ten, kto został obdarowany nie zgłosi jej w określonym czasie do US, będzie zobowiązany zapłacić następującą kwotę podatku:

 • 3 proc. od kwoty 10 278 zł. 

 • 5 proc w przypadku nadwyżki do kwoty 20 556 zł.

 • 7 proc. od kwoty powyżej 20 556 zł.

W przypadku grupy nr. II sposób obliczania podatku jest inny. Oblicza się go ten sposób, że od kwoty 10 278 zł pobierane jest 7 proc. W przypadku nadwyżki (nieprzekraczającej dwukrotności tej kwoty) odprowadza się 9 proc. Natomiast od kwoty powyżej 20 556 zł pobiera się 12 proc. Najwyższe obciążenia dotyczą grupy nr III i wynoszą odpowiednio: 12, 16 i 20 proc.

Jak powinna wyglądać umowa darowizny samochodu?

Dobra wiadomość jest taka, że umowa darowizny samochodu nie musi być sporządzona w postaci aktu notarialnego. Oznacza to, że wystarczy sporządzić ją w formie pisemnej. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to czy chodzi o darowiznę całości, czy części samochodu, umowa musi zawierać takie dane jak:

 • data i miejsce zawarcia umowy,

 • dane darczyńcy i obdarowanego,

 • dane pojazdu będącego przedmiotem darowizny,

 • oświadczenie darczyńcy o posiadaniu pełnego prawa własności pojazdu,

 • oświadczenie darczyńcy o darowiźnie samochodu,

 • oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny,

 • termin wydania samochodu.

Po sporządzeniu umowy należy zgłosić się z nią do urzędu skarbowego. Następnym krokiem jest sporządzenie przez urzędnika wyceny wartość pojazdu, oraz ustalenie przez niego stopnia pokrewieństwa obydwu stron umowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!