fb

Boże Narodzenie i Sylwester 2020 – na co pozwalają przepisy?

O tłumnych Pasterkach w kościołach już możemy zapomnieć, nie będzie też miejskich sylwestrów ani zabaw przy okazji powitania Nowego Roku – tego możemy być pewni. Nie ma jednak pewności, czy obecne obostrzenia zostaną utrzymane w obecnym kształcie i czy nie zapadną dodatkowe decyzje, tak jak działo się to w przededniu uroczystości Wszystkich Świętych.

Boże Narodzenie i Sylwester 2020 – na co pozwalają przepisy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 grudnia 2020

Wigilia 2020 a obostrzenia

Obecne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa mają obowiązywać do 27 grudnia. To oznacza, że wszelkiego rodzaju imprezy rodzinne i spotkania domowników mogą odbywać się w gronie maksymalnie 5 osób, chyba, że dane gospodarstwo liczy więcej domowników. Co do zasady, za członków gospodarstwa domowego należy uznać osoby mieszkające w jednym domu, pod tym samym adresem. Ten przepis będzie miał zastosowanie w Wigilię, chyba że rząd zdecyduje inaczej.

Czy na wigilię mogę przyjechać do Polski z zagranicy?

Póki co, nikt nie robi w tym zakresie problemów. Obywatele Polscy, niezależnie czy przekraczają wewnętrzną granicę UE, czy przyjeżdżają spoza Wspólnoty, nie są objęci kwarantanną, o czym niedawno przypomniała straż graniczna. Zaznaczmy jednak, że jest to stan na dzień 16.12. Nie ma pewności, czy w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, rząd nie wprowadzi dodatkowych obostrzeń tuż przed świętami…

Czy w święta może obowiązywać zakaz przemieszczania się?

Aktualnie w przepisach nie ma ograniczeń dotyczących przemieszczania się po kraju. W mediach pojawiają się jednak opinie, że taka ewentualność może zostać wprowadzona tuż przed świętami. Warto pamiętać o ruchu rządu z 30 października br. kiedy na dwa dni przed uroczystością Wszystkich Świętych premier ogłosił zamknięcie cmentarzy w dniach 31 października-2 listopada.

Pamiętajmy, że tego typu obostrzenia są najskuteczniejsze w sytuacji, w której zostają wprowadzone niespodziewanie i na ostatnią chwilę. Nie można wykluczyć takiego posunięcia. Są optymiści, którzy liczą na poluzowanie obostrzeń w związku z wyraźnym spadkiem nowych zakażeń. Trudno jednak spodziewać się takiego kroku, tym bardziej, że wiele krajów w strachu przed trzecią falą pandemii decyduje się właśnie na dokładnie odwrotne działania. Twardy lockdown w Niemczech i Holandii jest na to najlepszym przykładem.

Jak bezpiecznie kupić zegarek w internecie?Jak bezpiecznie kupić zegarek w internecie? Rafał Stępniewski

Pasterka 2020

Wśród katolików pojawia się pytanie, czy w kościołach będzie odprawiana Pasterka, czyli tradycyjna Msza Święta odprawiana zazwyczaj o północy z 24 na 25 grudnia. Msze z pewnością dojdą do skutku, jednak pod znakiem zapytania stoi możliwość uczestnictwa w nich. Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami w kościołach, obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. To oznacza, że w kościele o powierzchni 300 metrów kwadratowych może uczestniczyć 20 wiernych. Rozporządzenie obowiązujące do 27 grudnia nie przewiduje wyjątków na czas świąt, choć pojawiają się głosy o poluzowanie tego konkretnego obostrzenia.

Działalność gospodarcza do końca 2020 roku

W dalszym ciągu obowiązują godziny dla seniorów od poniedziałku do piątku od 10:00 do 12:00, choć wiele osób coraz częściej zapomina o tym przepisie.  Pozostaje także zawieszona działalność hoteli z wyjątkiem gości odbywających podróż służbową, sportowców oraz służby zdrowia. Gastronomia może działać jedynie w trybie „na wynos” oraz z dowozem. Salony fryzjerskie i kosmetyczne pracują w reżimie sanitarnym i muszą zachować dystans 1,5 metra między stanowiskami.

Nadal niemożliwe jest działanie klubów fitness oraz siłowni, basenów czy aquaparków. Wszelkie zawody sportowe mogą odbywać się bez udziału publiczności.

Sylwester 2020 – jakie obostrzenia?

Teoretycznie aktualny katalog obostrzeń obowiązuje do 27 grudnia br. Wiele wskazuje jednak na to, że większość obostrzeń zostanie utrzymanych. Nie będzie w tym roku imprez organizowanych na placach i rynkach miast i miasteczek. Nie ma co liczyć także na zabawy sylwestrowe w większym gronie.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, jeśli sytuacja pandemiczna ulegnie poprawie, od 28 grudnia wprowadzony zostanie etap stabilizacji. Zgodnie z rządową strategią, dopiero wtedy będzie możliwy powrót do podziału kraju na strefy czerwone, żółte i zielone oraz stopniowe rozluźnienie restrykcji. Średnia liczba nowych zachorowań za siedem dni nie będzie mogła przekraczać wówczas 19 tysięcy nowych zakażeń dziennie.

Niewykluczone jednak, że rząd pójdzie śladem niektórych zachodnich państw, np. Niemiec, które w ramach twardego lockdownu już teraz wprowadziły zakaz sprzedaży fajerwerków oraz zabroniła organizacji pokazów sztucznych ogni, by zapobiec gromadzeniu się większej liczby osób w miejscach publicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!