Jak zamówić e-receptę przez internet?

Kończą Ci się leki, których potrzebujesz? Nie musisz jechać do swojego lekarza ani dzwonić do przychodni. Na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) można zgłosić potrzebę na konkretne medykamenty i kupić je w najbliższej aptece. Jak zamówić e-receptę przez internet? Podpowiadamy.

Jak zamówić e-receptę przez internet?
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 27 lipca 2021

Elektroniczna recepta przez IKP

Kiedy apteczka, lub podręczne pudełko z często stosowanymi lekami zaczyna świecić pustkami, wiele osób, niezależnie od pogody lub samopoczucia wybiera się do swojej przychodni, lub telefonuje w celu uzyskania recepty. Teraz osoby, które wcześniej wybrały przychodnię oraz lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) mogą załatwić sprawę przez internet.

Elektroniczny wniosek trafia do lekarza POZ, nawet wtedy jeśli leczymy się u specjalisty lub korzystamy z prywatnej opieki medycznej. 

Doradca kredytowy — jakie są jego kompetencje? Czy warto skorzystać z jego usług?Doradca kredytowy — jakie są jego kompetencje? Czy warto skorzystać z jego usług?Monika Świetlińska

Czy każdy lekarz może wystawić e-receptę przez internet?

Nie. W tym przypadku należy pamiętać, że leki, które zażywamy na stałe, może przepisać jedynie ten lekarz, który już wcześniej wystawił nam receptę z określonym medykamentem. W każdym przypadku, w którym poczujemy się gorzej, wystąpiły nowe niepokojące objawy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem. 

Zamawianie e-recepty

Wyjaśniamy krok po kroku, jak zamówić receptę przez Internetowe Konto Pacjenta.

Najpierw logujemy się na nasze indywidualne IKP. Następnie wchodzimy w zakładkę z napisem „Recepty”. W kolejnym, kroku klikamy „Moje recepty”. Na wyświetlonej liście powinniśmy znaleźć pozycję z wystawioną wcześniej receptą. Dla ułatwienia można wyszukać ją przez wyszukiwarkę leków. Innym sposobem jest wyszukiwanie według kryterium nazwiska lekarza lub nazwy przychodni.

Po odnalezieniu interesującego nas leku klikamy kwadracik zaraz obok jego nazwy. Po zaznaczeniu wszystkich potrzebnych nam medykamentów, należy kliknąć niebieski prostokąt „zamów receptę” oraz potwierdzić swój wybór.

Od 1 maja 2021 r. ZIP przechodzi do historii. Zastąpi go Internetowe Konto PacjentaOd 1 maja 2021 r. ZIP przechodzi do historii. Zastąpi go Internetowe Konto PacjentaMartyna Kowalska

Zamawianie e-recepty i wiadomość do lekarza

System pozwala także na napisanie do lekarza wiadomości lub komentarza np. o stanie swojego zdrowia, czy niepokojących reakcjach organizmu na podawany lek.

Czy lekarz może odmówić wydania e-recepty na zamówienie?

Należy pamiętać, że zamówienie recepty nie jest jednoznaczne z jej otrzymaniem. Ostateczna decyzja o wypisaniu recepty należy do lekarza. Być może kontynuowanie leczenia, wiąże się z dodatkowymi badaniami lub konsultacjami.

Aby sprawdzić, czy zamówiona recepta jest już wystawiona w systemie, należy ponownie zalogować się do swojego IKP i kliknąć zakładkę „recepty”, a w kolejnym kroku „zamówione recepty”. Zielona kropka oznacza, że zamówiona recepta już została wystawiona. Czerwony symbol oznacza natomiast odrzucenie prośby. W takim wypadku należy skontaktować się z lekarzem.

System umożliwia lekarzowi wpisanie przyczyny, z jakiej odmówił wystawienia recepty.

Rola linków w pozycjonowaniuRola linków w pozycjonowaniuMonika Świetlińska

Żółta kropka oznacza z kolei oczekiwanie na wystawienie, a niebieska wysłanie jej do przychodni POZ.

Czy każda przychodnia obsługuje zamawianie recept?

Niestety, nie każda przychodnia już korzysta z takiej możliwości. Może się zatem okazać, że otrzymamy zwrotną prośbę o bezpośredni kontakt. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Prawo w praktyce

  REKLAMA / WSPÓŁPRACA

  Sprawdź się

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!