40 mln zł dla strażaków ochotników za przekonanie do szczepień

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informuje, że 97% Polaków ufa straży pożarnej. Strażak to od lat zawód cieszący się ogromnym autorytetem. Rząd, chcąc zachęcić rodaków do szczepień, zaproponował strażakom ochotnikom udział w programie #SzczepimySię z OSP.

40 mln zł dla strażaków ochotników za przekonanie do szczepień
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 2 sierpnia 2021

Ochotnicza Straż Pożarna włącza się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Jednostki OSP, które zaangażują się we wsparcie szczepień przeciw COVID-19 mogą zdobyć nagrody pieniężne!

3 etapy programu szczepień

Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, program #SzczepimySię z OSP składa się z trzech części:

 • premia na start: 3 tys. zł dla jednostki OSP za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką
 • premia za szczepienia OSP: 20 lub 40 zł (w zależności od wieku zaszczepionej osoby) dla OSP za pomoc w zaszczepieniu każdej kolejnej osoby
 • konkurs OSP na Medal #SzczepimySię: ogólnopolski konkurs na 300 najlepszych jednostek OSP według liczby zrealizowanych szczepień.

Uważaj na telefony ws. loterii szczepionkowejUważaj na telefony ws. loterii szczepionkowejAnna Malinowska

Szczepimy się z OSP

W ramach Programu #SzczepimySię z OSP, jednostka OSP pomaga w wykonywaniu szczepienia, jeżeli realizuje minimum jedno z trzech działań:

 • organizuje i przeprowadza transport personelu medycznego wykonującego szczepienie do miejsca zamieszkania pacjenta,
 • organizuje i przeprowadza transport pacjenta do punktu szczepień lub innego miejsca wykonywania szczepienia,
 • organizuje i prowadzi Tymczasowy Punkt Szczepień.

1. Premia na start

W ramach Premii na Start, jednostka OSP może otrzymać 3 tys. zł. Warunkiem jest udzielenie wsparcia w zaszczepieniu minimum 50 osób pierwszą dawką.Po zaszczepieniu 50 osób pierwszą dawką jednostka OSP będzie miała 14 dni na podpisanie umowy z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. W umowie znajdą się szczegółowe warunki i terminy przekazywania środków w ramach Programu #SzczepimySię z OSP.

Jak wjechać do Niemiec? Nowe zasadyJak wjechać do Niemiec? Nowe zasadyMikołaj Frączak

2. Premia za szczepienia OSP

Premię za szczepienia OSP mogą uzyskać wszystkie jednostki OSP uczestniczące w programie #SzczepimySię z OSP, przy pomocy których zostanie zaszczepionych minimum 50 osób pierwszą dawką.Środki finansowe przysługują za każde zrealizowane szczepienie — zarówno pierwszą dawką, jak i drugą dawką — poza pierwszymi 50 szczepieniami pierwszą dawką — za które wypłacana jest premia na start.

Wartość premii za Szczepienia OSP zależy od wieku zaszczepionej osoby:

 • 40 zł za wykonanie szczepienia dla osoby w wieku powyżej 60 roku życia
 • 20 zł za wykonanie szczepienia dla osoby w wieku poniżej 60 roku życia.

Premia za szczepienia przysługuje do wyczerpania puli środków w wysokości 40 mln zł.

Premie finansowe dla lekarzy POZ za zwiększenie tempa szczepieńPremie finansowe dla lekarzy POZ za zwiększenie tempa szczepieńMichał Górecki

3. Konkurs OSP na Medal #SzczepimySię

Najbardziej aktywne jednostki OSP biorące udział w programie #SzczepimySię mogą wygrać atrakcyjne nagrody finansowe — w całej Polsce zostanie wyłonionych nawet 300 laureatów.Sposób wyłonienia laureatów nastąpi według liczby punktów za osoby zaszczepione przy pomocy jednostek OSP w ramach programu #SzczepimySię z OSP.

Punkty będą przyznawane w następujący sposób:

 • 2 punkty za wykonanie szczepienia dla osoby w wieku powyżej 60 roku życia
 • 1 punkt za wykonanie szczepienia dla osoby w wieku poniżej 60 roku życia.

Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest zaszczepienie minimum 50 osób pierwszą dawką oraz uzyskanie minimum 100 punktów przez jednostkę OSP.Konkurs potrwa do 30 października. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w listopadzie, po przygotowaniu ostatecznego rankingu jednostek OSP przez Centrum e-Zdrowia.

Jak zamówić e-receptę przez internet?Jak zamówić e-receptę przez internet?Martyna Kowalska

Nagrody dla OSP to:

 • 1 mln zł za 1. miejsce (minimalna liczba punktów: 1000)
 • po 250 tys. zł za 2. i 3. miejsce (minimalna liczba punktów: 500)
 • po 100 tys. zł za miejsca od 4. do 10. (minimalna liczba punktów: 500)
 • po 20 tys. zł za miejsca od 11. do 100. (minimalna liczba punktów: 100)
 • po 5 tys. zł za miejsca od 101. do 300. (minimalna liczba punktów: 100).

Jednostka OSP musi zdobyć minimalną wymaganą liczbę punktów, aby wygrać określoną nagrodę pieniężną za swoje miejsce w rankingu. W przeciwnym wypadku jednostka otrzymuje nagrodę za najwyższe możliwe miejsce, dla którego udało się osiągnąć minimalną liczbę punktów.

Aktualizacja wyników będzie następowała co tydzień we współpracy z Centrum e-Zdrowia.

Program został opracowany dzięki współpracy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Zdrowia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!