Powrót do szkół 2021. Czy będą lekcje stacjonarne?
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że przygotowuje się do stacjonarnej nauki w szkołach od 1 września 2021 roku. Opracowano już wytyczne przeciwepidemiczne, a na środki bezpieczeństwa państwo wyda ok. 100 mln złotych. MEN szacuje, że 70 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych.

- Martyna Kowalska
- /
- 2 sierpnia 2021
Czy od 1 września będą lekcje stacjonarne?
Z zapowiedzi MEiN wynika, że brany jest przede wszystkim pod uwagę scenariusz pracy stacjonarnej. Obecnie resort edukacji wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Rządową Agencją Rezerw Materiałowych podejmuje działania, których celem jest umożliwienie bezpiecznej nauki na terenie szkół i placówek edukacyjnych w czasie pandemii.
Jakie wytyczne w szkołach od 1 września 2021?
Od początku sierpnia, szkoły mają sukcesywnie otrzymywać niezbędne materiały. M.in. za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej (SIO) mają zostać przesłane szczegółowe wytyczne związane z organizacją pracy w czasie pandemii.
Przygotowany zbiór rekomendacji zawiera główne zasady bezpieczeństwa. W dalszym ciągu będzie obowiązywał dystans, a także dezynfekcja i higiena. W przestrzeniach wspólnych uczniowie oraz kadra pedagogiczna będzie musiała stosować maseczki. Sale lekcyjne mają być systematycznie wietrzone.
Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?Anna Malinowska
Kto zapewni środki bezpieczeństwa dla szkół?
Resort edukacji wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) przekaże do szkół oraz przedszkoli niezbędne środki, które mają zagwarantować wysoki poziom zabezpieczenia przeciwepidemicznego.
Szkoły zostaną wyposażone m.in. W stacje dezynfekujące wraz z funkcją mierzenia temperatury, jeszcze przed wejściem do budynku. Szczegóły w tej sprawie jednak nie zostały na razie przedstawione. Dodatkowo placówki otrzymają środki ochrony osobistej w tym 100 tys. termometrów do mierzenia temperatury ciała. Pakiet będzie zawierał również rękawiczki, maseczki, oraz środki do dezynfekcji. Dystrybucja wymienionych elementów będzie leżała po stronie RARS. Całe przedsięwzięcie ma kosztować państwo przeszło 100 milionów złotych.
Pakiety edukacyjne na nowy rok szkolnych
Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego ruszy dystrybucja pakietów edukacyjnych, m.in. filmików, konspektów i scenariuszy lekcji o zdrowiu. Przygotuje je sztab specjalistów z zakresu zdrowia publicznego.
Dyrektorzy szkół mają zostać zobowiązani do takiej modyfikacji programu wychowawczo-profilaktycznego, by znalazły się w nim treści związane z tematyką walki z COVID-19.
Kiedy szczepienia dzieci w szkołach?
Choć już od kilku tygodni można rejestrować i szczepić dzieci po 12. roku życia, we wrześniu taka możliwość będzie stworzona także w szkołach przez jednostki mobilne. W grę wchodzi także organizacja dowozu uczniów do puntów szczepień.
Na pierwszy tydzień września planowany jest tydzień informacyjny o szczepieniach. Planowane są także lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami. Drugi tydzień będzie zarezerwowany na zebranie deklaracji od rodziców oraz formularzy. Same szczepienia mają się odbywać w trzecim tygodniu września.
Ilu nauczycieli jest zaszczepionych?
Ze statystyk resortu edukacji wynika, że obecnie do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 590 tysięcy pracowników systemu oświaty. Dwie dawki preparatu przyjęło dotąd 474.312 osób z tego grona. Do tej liczby w ocenie MEiN należy doliczyć także nauczycieli, którzy szczepili się indywidualnie. Resort szacuje, że obecnie zaszczepionych jest 70% wszystkich nauczycieli.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.