Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?

Choć do roku szkolnego pozostało trochę czasu, wielu rodziców, którzy złożyli wniosek z programu „Dobry Start”, zastanawia się, kiedy na ich bankowe konto przyjdzie 300 plus? Sprawdziliśmy, jak obecnie wygląda sytuacja z przelewami świadczeń.

Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 lipca 2021

Ile czeka się na 300 plus?

Pod względem formalnym, złożenie wniosku do ZUS ws. przyznania świadczenia 300+ to jedynie pierwszy krok. Na szczęście kolejne, należą już przede wszystkim do urzędników i systemów informatycznych. 

Wniosek musi być bowiem zweryfikowany, a świadczenie formalnie przyznane. Dopiero wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który od tego roku jest jedyną instytucją odpowiedzialną za tę pomoc, może wypłacić należne pieniądze na szkolną wyprawkę w wysokości 300 złotych. 

Doradca kredytowy — jakie są jego kompetencje? Czy warto skorzystać z jego usług?Doradca kredytowy — jakie są jego kompetencje? Czy warto skorzystać z jego usług?Martyna Kowalska

Pierwsze osoby już dostały 300 plus

Wypłata oczekiwanych przez wiele osób środków ruszyła dokładnie 22 lipca 2021 roku, czyli trzy tygodnie po uruchomieniu przyjmowania wniosków o przyznanie i wypłatę świadczenia „Dobry Start”.

Jak informuje ZUSu do końca ubiegłego tygodnia na konta rodziców, którzy wnioskowali o świadczenie „Dobry Start”, miały trafić już 52 mln złotych. To oznacza, że wsparcie trafiło już na konta opiekunów około 173 tys. dzieci. 

Kto otrzyma 300 plus jako pierwszy?

Najszybciej pieniądze otrzymają osoby, które złożyły wnioski w pierwszych dniach lipca. Przypomnijmy, że od samego początku, „Dobry Start” cieszy się ogromną popularnością. 

Tylko w ciągu pierwszych pięciu dni (1-5 lipca 2021 r.) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych napłynęło ponad 600 tys. wniosków obejmujących wsparcie prawie 900 tys. dzieci. To oznacza, że osoby, które wniosek złożyły w połowie miesiąca, lub w ostatnich dniach, na swoją kolej będą musiały trochę poczekać. 

Do kiedy można składać wnioski o 300 plus?

O wsparcie z programu „Dobry Start” można wnioskować już od 1 lipca. Ostatnim możliwym terminem będzie ostatni dzień listopada 2021 roku.

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska

Co nowego w 300 plus?

Przypomnijmy, od 2021 roku zmieniły się zasady wnioskowania o 300+. Od tej pory jedyną instytucją przyjmującą i rozpatrującą wnioski jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie instytucje samorządowe, jak było to jeszcze w ubiegłym roku.

Ważną zmianą jest także sposób przyjmowania wniosków, które można teraz przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną, co uzasadniano znacznym ograniczeniem kosztów obsługi programu. Można to zrobić, wybierając jeden z trzech sposobów: przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), bankowość elektroniczną lub portal Empatia. 

Dla kogo 300 plus?

Jak przypomina na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Świadczenie 300+ przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. Pieniądze ZUS wypłaci wyłącznie na wskazane we wniosku konto bankowe”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Gdzie Polska eksportuje zboże?
Aktualności

Gdzie Polska eksportuje zboże?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało wstępne dane dotyczące eksportu polskich zbóż w pierwszym kwartale 2023 roku. Gdzie Polska eksportuje zboże? Ile płodów rolnych wyjechało z naszego...

800+ jednak będzie? Od kiedy?
Dziecko

800+ jednak będzie? Od kiedy?

Podczas ostatniej konwencji programowej PiS, prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzację świadczenia wychowawczego „500 plus”. Po planowanej podwyżce ma ono wynosić...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!