12000 zł na dziecko. Znamy kolejne szczegóły

Projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, na mocy której rodzice dzieci między 12. a 36. miesiącem życia uzyskają nowe świadczenie 12000 zł na drugie i kolejne dziecko trafił, do konsultacji społecznych. Wiadomo już m.in. w jaki sposób będzie można ubiegać się o wsparcie.

12000 zł na dziecko. Znamy kolejne szczegóły
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 lipca 2021

Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli rządu jest jednym z rozwiązań, jakie mają składać się na tzw. „Polski Ład”. Pomysł ten przewiduje, że rodzice drugiego i kolejnego dziecka będą mogli liczyć na wsparcie w wysokości 12 tys. złotych. 

To zupełnie nowe świadczenie, uzupełniające obecny już od pięciu lat program „Rodzina 500+”. Wsparcie miałoby być udzielane na dzieci w wieku pomiędzy 12. a 35 miesiącem życia – precyzuje resort rodziny i polityki społecznej. 

12 tys. na dziecko – ruszyły konsultacje społeczne


Jak poinformowało ministerstwo, projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym trafił już do konsultacji. Przy tej okazji poznaliśmy kilka nowych szczegółów m.in. sposób ubiegania się o pieniądze ubiegane przez rząd. „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie stanowił dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Będzie także kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi” – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. 

500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy złożyć wniosek?500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy złożyć wniosek?Martyna Kowalska

Jak wnioskować o 12 tysięcy na dziecko?

Wszystko wskazuje na to, że ścieżka ubiegania się o świadczenie będzie praktycznie identyczna jak obecnie wygląda ona w przypadku programu „Dobry start” 300+. Od przyszłego roku identycznie będą bowiem wyglądały procedury w przypadku programu 500+, o czym pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule

Podobieństw jest rzeczywiście wiele. Po pierwsze realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli wszystkimi operacjami od przyjęcia wniosku do wypłaty świadczenia, będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po drugie, cała procedura wnioskowania będzie opierała się wyłącznie na drodze elektronicznej poprzez portal Empatia, Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) oraz bankowość elektroniczną. 

Program Maluch Plus zostanie rozszerzony

Według zapowiedzi rządu część Polskiego Ładu mają stanowić działania na rzecz rozwoju systemu opieki nad dziećmi, które nie ukończyły dotąd trzeciego roku życia. To wsparcie, a także tworzenie instytucji ma się odbywać dzięki rozszerzeniu programu „Maluch+” finansowanego zarówno z unijnych instrumentów i funduszy, jak również ze środków krajowych. W tym ostatnim przypadku w grę wchodzi dofinansowanie do pobytu dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów. Będzie ono skierowane do tych dzieci, które nie będą korzystały z rodzinnego kapitału opiekuńczego (przede wszystkim dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie). Miesięczna kwota dofinansowania będzie wynosiła 400 zł (przekazywana będzie bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu placówkę) w celu obniżenia opłat za pobyt”. -wyjaśniono w komunikacie resortu rodziny. Zgodnie z planem, propozycje te mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!