500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!

Tryb wnioskowania o 300+ zostanie najpewniej skopiowany w przypadku najpopularniejszego świadczenia na dzieci. 500+ tylko przez internet i tylko w ZUS? Wszystko na to wskazuje. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt zmian w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który dokona głębokiego remanentu w programie Rodzina 500 plus!

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 lipca 2021

Zmiany w 500+ od 2022 roku

Niedawno na stronie ministerstwa rodziny pojawił się komunikat o ogromnej popularności internetowych wniosków o 300+. Dzień wcześniej, w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o sporych zmianach w innym dużo popularniejszym programie Rodzina 500+. Wygląda na to, że nowości w świadczeniach „Dobry start” są preludium do zmian także we wsparciu rodzin z dziećmi 500+. Patrząc na projekt, zmiany są praktycznie pewne!

500 plus tylko przez internet?

Na pulpicie rządowych prac znalazł się Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw”.

Jak czytamy w charakterystyce projektu, przewiduje on m.in. „zmianę organu realizującego świadczenie wychowawczego (wójt, burmistrz, prezydent miasta, wojewoda) na Zakład Ubezpieczeń Społecznych”, a także „zmianę dotychczasowej formy składania wniosku o ustalenie prawa do świadczenia poprzez wyłączenie formy materialnej wniosku papierowego, składanego bezpośrednio w siedzibie jednostki właściwej bądź za pośrednictwem przesyłki listowej i pozostawienie wyłącznie możliwości składania wniosku poprzez systemy teleinformatyczne” – czytamy w opisie projektu przedłożonego przez resort rodziny i polityki społecznej.

Świadczenie 300 plus: Szturm internetowych wnioskówŚwiadczenie 300 plus: Szturm internetowych wnioskówMartyna Kowalska

 

500 plus tylko na konto?

To nie jedyna zmiana w programie 500+. Nie będzie już możliwości pobierania świadczenia w gotówce „do ręki”. Resort planuje odejście od gotówkowej formy wypłaty oraz przekazu pocztowego. 

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, jedyną drogą otrzymania comiesięcznego wsparcia w wysokości 500 zł na dziecko będzie przelew na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy. 

500 plus zawsze w pełnej wysokości?

Projekt przewiduje także wypłatę świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia, lub pobierały świadczenie w obniżonej wysokości, z uwagi na przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego”.

Skąd zmiany w 500 plus?

Jak tłumaczą autorzy zmian, obsługa świadczenia 500+ w latach 2022-2032 będzie kosztowała państwo 427 mln złotych. To aż o 3,1 mld złotych mniej niż w sytuacji, w której obowiązujące obecnie zasady zostały utrzymane na kolejną zasadę. 

Przypomnijmy, że bliźniaczo podobne wyjaśnienia dotyczyły programu „Dobry start”, czyli popularnego „300+” realizowanego przez ten sam resort.

Od kiedy zmiany w 500+?

Wszystko na to wskazuje, że proponowane zmiany wejdą w życie już od nowego okresu świadczeniowego tj. w 2022 roku. MRiPS planuje, że rząd przyjmie proponowany projekt w trzecim kwartale 2021 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!