Wydłużony nabór wniosków na wsparcie dla pszczelarzy

Pszczelarstwo coraz popularniejsze. Cały czas istnieje możliwość refundacji kosztów związanych z zakupem pszczół oraz sprzętu pszczelarskiego. Termin naboru wniosków w tej sprawie został bowiem wydłużony. O wsparcie swojej działalności pszczelarze mogą starać się w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Wydłużony nabór wniosków na wsparcie dla pszczelarzy
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 lipca 2021

Wsparcie dla pszczelarzy

Zarówno doświadczeni jak i początkujący pszczelarze doskonale wiedzą, że start lub rozbudowa własnej pasieki wiąże się często z niemałymi kosztami. Teraz istnieje możliwość uzyskania wsparcia. 

Osoby, które nie zdecydowały się dotąd na złożenie stosownych dokumentów do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, mają na to jeszcze czas do końca wakacji, tj. ostatniego dnia sierpnia 2021 roku.

Jakie programy wsparcia dla pszczelarzy

Wydłużony termin składania wniosków o refundację inwestycji dokonanych w roku pszczelarskim 2021 roku dotyczy dwóch działań. Pierwszym z nich jest „Zakup pszczół”, drugim zaś „Zakup sprzętu pszczelarskiego”

Warto pamiętać, że wydatki związane z tego tytułu muszą być poniesione najpóźniej do końca lipca 2021 roku. Pieniądze na obydwa obszary działań pochodzą z mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich”. Całkowitą obsługą tych wniosków zajmuje się wspomniany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, czyli KOWR. 

Gdzie mogę postawić ule?Gdzie mogę postawić ule?Mikołaj Frączak


Pieniądze dla pszczelarzy – im szybciej, tym lepiej

Agencja Restrukturyzacji o Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zwróciła się już do pszczelarzy z apelem o jak najszybsze składanie wniosków do KOWR. Osoby, które mają pytania związane z opisywanym wsparciem powinny jednak zwracać się nie do Agencji, ale do KOWR, który jest podmiotem realizującym mechanizm wsparcia dla podmiotów działających na rynku produktów pszczelich. 

Rynek pszczelarski w Polsce

Jak wynika z danych Inspekcji Weterynaryjnej z 2020 roku, obecnie w Polsce istnieje w przybliżeniu 1,77 mln rodzin pszczelich. Wówczas odnotowano wzrost tej liczby o 5,2%. 

Największą popularnością pszczelarstwo cieszy się na Lubelszczyźnie, gdzie istnieje aż 12,5% wszystkich rodzin pszczelich. Na przeciwnym biegunie znajduje się sąsiednie województwo podlaskie, w którym ten sam wskaźnik wynosi obecnie 2,7%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!