fb

Ile Państwo wydało już na pomoc z tarczy (stan na lipiec 2021)

Pojawiają się w mediach rozbieżne informacje dotyczące całkowitego zaangażowania państwa w pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii. ZUS uporządkował nieco tę sprawę i policzył, ile państwo wydało już na pomoc z tarczy od początku problemów z koronawirusem. Jakie są najnowsze wyliczenia?

Ile Państwo wydało już na pomoc z tarczy (stan na lipiec 2021)
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 lipca 2021

Wydatki państwa na pomoc przedsiębiorcom

Jak wynika z danych ZUS, od początku pandemii całkowite wsparcie, jakie zostało udzielone z państwowych środków przedsiębiorcom, sięgnęło 230 mld złotych. Jest to stan na lipiec 2021 roku. Z uwagi na ciągle aktualne działania pomocowe, w kolejnych miesiącach ta suma będzie się jeszcze zmieniała.

Kwota wsparcia ZUS dla przedsiębiorców

Z kolei łączna kwota wsparcia ZUS dla przedsiębiorców w czasie pandemii to do tej pory 37,5 mld złotych. W tym celu instytucja obsłużyła do lipca 2021 roku przeszło 8 milionów wniosków.

Jak przypomina ZUS, jego działania są częścią pakietu instrumentów wsparcia z tzw. tarczy antykryzysowej, które są realizowane także przez instytucje wspierające zatrudnienie, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Polski Fundusz Rozwoju. 

500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!500+ tylko przez internet i tylko w ZUS!Martyna Kowalska

Pomoc ZUS w czasie pandemii

Jak informuje ZUS – „w ramach ostatniej odsłony Tarczy antykryzysowej ZUS przyznał 278 tys. zwolnień ze składek na kwotę 681 mln zł oraz wypłacił 196 tys. świadczeń postojowych na kwotę 389 mln zł. Ze zwolnienia ze składek skorzystało 65 proc. uprawnionych, a ze świadczeń postojowych – 55 proc.Natomiast od początku obowiązywania Tarczy antykryzysowej ZUS udzielił zwolnienia ze składek na 15 mld zł oraz wypłacił świadczenia postojowe na kwotę 6,4 mld zł” – wyliczono w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Odroczenie płatności składek w czasie pandemii

Wśród innych instrumentów obsługiwanych przez ZUS należy wyróżnić także odroczenie terminów płatności składek oraz wprowadzanie układów ratalnych. Innym przykładem jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy, w ramach którego wypłacono dotąd 1,1 mld złotych oraz dodatek solidarnościowy w kwocie 313 mln złotych wypłacany od czerwca do sierpnia ubiegłego roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!