Płaca minimalna 2022 – bez porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego

Wszystko wskazuje na to, że płaca minimalna w 2022 roku wyniesie 3000 złotych, a ostateczne zdanie w tej sprawie będzie należało do rządu. Rada Dialogu Społecznego, w której zasiadają przedstawiciele pracodawców oraz związkowcy nie wypracowała w tej sprawie porozumienia.

Płaca minimalna 2022 – bez porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 lipca 2021

Płaca minimalna 3000 zł – Kto za? Kto przeciw?

Temat płacy minimalnej w 2022 roku był jednym z zagadnień, jakie były przedmiotem burzliwej dyskusji podczas Rady Dialogu Społecznego. Przypomnijmy, Rada Ministrów w połowie czerwca zaproponowała, by płaca minimalna w przyszłym roku wyniosła 3000 zł i była wyższa o 200 złotych względem wskaźnika z bieżącego roku. 

Jak relacjonuje uczestnicząca w obradach Konfederacja Lewiatan rządowa propozycja zakładająca niewielki wzrost względem minimalnej płacy wynikającej z uwzględnienia wskaźników ustawowych „została w zasadzie zaakceptowana przez pracodawców”.

W ocenie związkowców propozycja Rady Ministrów jest zbyt niska. Postulowali oni m.in. ustalenie płacy minimalnej na poziomie 3.100 złotych + kwota wolna od podatku. 

Konsultacje ws. płacy minimalnej 2022 

Jak informuje Konfederacja Lewitan - wobec tak dużych rozbieżności strony nie wypracowały wspólnego stanowiska w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku”.

Płaca minimalna 2022Płaca minimalna 2022Martyna Kowalska

Brak porozumienia ws. płacy minimalnej. Co teraz? 

To już ostatnie dni na wypracowanie przez partnerów społecznych wspólnego stanowiska ws. płacy minimalnej. Wszystko więc na to wskazuje, że ostateczny ruch w tej sprawie należy do rządu. 

Jak wyjaśniono miesiąc temu na stronie resortu rozwoju „jeżeli w tym terminie (miesiąc od dnia przedstawienia propozycji – red.) Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni ww. wysokości płacy minimalnej, wówczas decyzje w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Ustalone przez Radę Ministrów kwoty nie mogą być niższe niż zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji” - czytamy w komunikacie.

Kiedy poznamy płacę minimalną 2022?

Zgodnie z harmonogramem prac rządu, płacę minimalną określi rozporządzenie Rady Ministrów, które musi zostać wydane najpóźniej do 15 września 2021 roku. Najbardziej prawdopodobne jest więc to, że płaca minimalna wyniesie 3.000 złotych. Ewentualna korekta „w górę” może być tylko symboliczna. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!