Zwycięzcy loterii szczepionkowej traktowani jak… nobliści!

Zwycięzcy loterii szczepionkowej, którzy wygrają nagrodę o wartości wyższej, niż 2.280 zł nie zapłacą podatku PIT. Zdecydował o tym minister finansów Tadeusz Kościński, który wydał stosowne rozporządzenie. Tym samym zaszczepieni zwycięzcy będą potraktowani dokładnie tak samo jak… noblistka Olga Tokarczuk, która rozporządzeniem z lutego 2020 roku, została zwolniona z podatku od otrzymanej prestiżowej nagrody. 

Zwycięzcy loterii szczepionkowej traktowani jak… nobliści!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 lipca 2021

Dlaczego zwycięzcy loterii szczepionkowej są zwolnieni od podatku?

Konkurs w radiu, loteria z gazety, a może konkurs na najlepsze zdjęcie? Jeśli otrzymasz nagrodę, zapłacisz od niej podatek PIT, co bywa czasem problematyczne, np. dla osób, które wygrają nowy samochód lub inny cenny przedmiot. W przypadku zwycięzców loterii szczepionkowej będzie inaczej!

Jak wyjaśniono na stronie resortu finansów Minister Tadeusz Kościński wspiera działania mające zwiększyć zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19”. 

Kiedy od nagrody nie trzeba zapłacić PIT

Rozporządzenie do loterii szczepionkowej miało zostać wydane na wniosek Totalizatora Sportowego Sp. z o.o., który jest organizatorem „Loterii Narodowego Programu Szczepień”. Zgodne ze wspomnianym aktem prawnym, każda osoba, która wygra nagrodę, której wartość przekracza 2.280 złotych, nie będzie musiała płacić podatku PIT".

Zwycięzcy drobnych nagród nie płacą PIT

Skąd wzięła się kwota graniczna 2.280 złotych. Jak wyjaśniono w komunikacie resortu finansów Rozporządzenie uzupełni rozwiązanie ustawowe zwalniające od podatku jednorazowe wygrane w loteriach promocyjnych o wartości niższej niż 2 280 zł”. A to oznacza, że w rzeczywistości żaden laureat loterii nie zapłaci podatku dochodowego.

Jak wziąć udział w loterii dla zaszczepionych?Jak wziąć udział w loterii dla zaszczepionych?Mikołaj Frączak

Co można wygrać w Loterii Narodowego Programu Szczepień?

W Loterii Narodowego Programu Szczepień można wygrać zarówno „drobne” nagrody natychmiastowe, takie jak 200 zł, czy 500 zł, jak i poważne kwoty w wysokości… miliona złotych oraz drogich samochodów. 

Kiedy wchodzi w życie rozporządzenie ws. loterii

Rozporządzenie w sprawie zwolnienia z podatku PIT zwycięzców w loterii szczepionkowej minister finansów podpisał już 12 lipca. Wejdzie ono w życie 14 lipca 2021 roku – informuje resort.

Zwycięzcy loterii szczepionkowej jak... nobliści

Przypomnijmy, podobne rozporządzenie jak w przypadku loterii szczepionkowej zostało wydane w 19 lutego 2020 roku i dotyczyło… zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Było ono następstwem otrzymania tej prestiżowej nagrody przez polską pisarkę Olgę Tokarczuk. Tamto rozporządzenie również podpisał minister Tadeusz Kościński. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!