12 tysięcy na dziecko. Co wiadomo o świadczeniu?

Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym gotowy — wynika z zapewnień resortu rodziny. Zakłada on wypłatę 12 tys. złotych na drugie i kolejne dziecko w wielu od 12. do 36. miesiąca życia. Co wiadomo o świadczeniu? Kiedy wejdzie w życie?

12 tysięcy na dziecko. Co wiadomo o świadczeniu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 lipca 2021

Co to jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Jak wyjaśnia rząd, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jedno z rozwiązań proponowanych w ramach „Polskiego Ładu”. Władze zapewniają, że ma ono zagwarantować impuls rozwojowy do Polski po uderzeniu pandemii w gospodarkę oraz wsparcie dla rodziców dzieci.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zakłada wypłatę 12 tys złotych na drugie i kolejne dziecko – przynajmniej taki zapis znalazł się w projekcie nowych przepisów. Teraz projekt ma trafić do konsultacji społecznych, zapowiada minister rodziny Marlena Maląg?

Czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest potrzebny?

Nowe świadczenie wywołuje różne emocje i ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. W ocenie rządu, proponowane przepisy mają łagodzić niekorzystne trendy demograficzne, obniżyć wskaźnik ubóstwa rodzin z dziećmi oraz wpisuje się w szeroko rozumianą „inwestycje w rodzinę”.

Dla kogo 12 tysięcy na dziecko?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma przysługiwać dopiero na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie między 12. a 36. miesiącem życia. Maksymalny poziom wsparcia to 12 tys. złotych. Do rodziców ma należeć decyzja, czy chcą aby środki były wypłacane przez rok w wysokości tysiąca złotych na miesiąc, czy też po 500 zł przez dwa lata, w takim samym odstępie czasu. 

Jak wyjaśnia minister Maląg - To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę”.

Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+Nowe wnioski o 300+ to sprawdzian generalny przed zmianami w 500+Mikołaj Frączak

Jak wnioskować o 12 tys. złotych na dziecko?

O świadczenie będzie trzeba się postarać. Nie będzie ono przyznawane „z automatu”. Konieczne będzie więc złożenie stosownego wniosku. Świadczenie, podobnie jak 500 plus nie będzie uzależnione od dochodów, jakie uzyskuje rodzina. Instytucją odpowiedzialną za rozpatrzenie wniosków oraz wypłatę świadczeń będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Od kiedy 12 tys. zł na dziecko?

Stosowna ustawa, wprowadzająca w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Resort szacuje, że już w pierwszym roku jej funkcjonowania wsparcie trafi do około 410 tys. dzieci. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!