Popularna aplikacja podatkowa przestanie istnieć

Popularna aplikacja podatkowa e-Deklaracje Desktop, która umożliwia osobom fizycznym składanie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, przestanie istnieć. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zostanie ona wyłączona z końcem roku. 

Popularna aplikacja podatkowa przestanie istnieć
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 lipca 2021

Do kiedy będą działać e-Deklaracje Desktop?

Jak informuje resort finansów, popularna wśród podatników aplikacja działająca w systemie Windows zniknie z sieci 31 grudnia 2021 roku. Dla wielu osób to zła wiadomość bowiem narzędzie pozwalało osobom fizycznym, którzy są zarówno podatnikami jak i płatnikami wysyłanie przez internet swoich deklaracji podatkowych. Co ważne, nie był do tego potrzebny podpis elektroniczny.

Wiadomo już, że po 1 stycznia 2022 roku, w dotychczasowej lokalizacji na rządowych stronach nie będą dostępne ani pliki instalacyjne aplikacji, ani instrukcje jej działania. 

Czy można zapisać formularze w aplikacji e-Deklaracje Desktop? 

Jak informuje resort finansów „użytkownicy, którzy chcą mieć dostęp do deklaracji wysłanych przez aplikację, mogą je zapisać jako pliki PDF (z użyciem funkcjonalności deklaracji)”.

Jak to zrobić? Zarówno deklaracje jak również tzw. UPO, czyli urzędowe potwierdzenia odbioru, znajdują się pod zakładką „Moje rozliczenia”. Każdy z tych dokumentów można zarówno zapisać w formacie pliku .pdf, jak również wydrukować. 

Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?Anna Malinowska

Jak zapisać dane z aplikacji e-Deklaracje Desktop?

W tym celu fiskus zaleca skorzystanie z paska narzędzi programu Adobe Reader, który znajduje się nad otwartym formularzem. Następnie należy kliknąć ikonę „zapisz” z piktogramem dyskietki. Nad nim pojawi się okno dialogowe z zapytaniem o lokalizację, w której zamierzamy zapisać plik. Z kolei po kliknięciu ikony z piktogramem drukarki otwieramy okno ustawień wydruku. Przypomnijmy, aby skorzystać z aplikacji, wystarczy pobrać ją ze strony https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/aplikacja-e-deklaracje-desktop/.

Formularze interaktywne na bramce e-Deklaracje

Dobrą informacją jest fakt, że zapowiadane przez Ministerstwo Finansów zmiany, nie będą dotyczyły formularzy interaktywnych, które są wysyłane za pośrednictwem tzw. bramki e-Deklaracje. A zatem formularze w formie interaktywnej w dalszym ciągu będą udostępniane, a ich wysyłka będzie możliwa za pomocą wtyczek plug-in.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!