Korzystasz z Tarczy? Podlicz jeszcze raz PIT lub CIT

Część przedsiębiorców zapłaci niższy podatek. Jeśli korzystasz z tarczy, podlicz jeszcze raz PIT lub CIT. Minister finansów podpisał właśnie rozporządzenie, które nakazuje służbom fiskalnym zaniechanie podatku od dochodów, które pochodzą z umorzonych subwencji PFR.

Korzystasz z Tarczy? Podlicz jeszcze raz PIT lub CIT
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 lipca 2021

Dla kogo zaniechanie PIT lub CIT?

O planach wydania stosownego rozporządzenia pisaliśmy niedawno w Dzienniku Prawnym. Teraz mamy potwierdzenie. Akt prawny został podpisany i wszedł w życie przed 20 lipca, a zatem przed terminem zapłaty zaliczki podatku dochodowego.

Ministerstwo finansów tłumaczy, że zaniechanie poboru podatku wpisuje się w strategię walki z pandemią i jej skutkami dla gospodarki. To oznacza, że Ci przedsiębiorcy, którzy uzyskali pomoc z Tarcz 1.0 i 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, dostają właśnie jeszcze jeden bonus. Co do zasady bowiem, wartość umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji należy traktować jako przychód podatkowy. Ta zasada nie będzie jednak obowiązywała w omawianym przypadku. Zgodnie z rozporządzeniem, zaniechanie poboru podatku ma być stosowane do dochodów/przychodów, jakie uzyskali (bądź uzyskają) beneficjenci wspomnianego wsparcia od 1 czerwca 2021, aż do 31 grudnia 2022 roku. 

Co z kosztami pokrytymi z subwencji?

Jak informował resort jeszcze kilka dni przed podpisaniem rozporządzenia - Zaniechanie poboru podatku nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych tą subwencją” 

Ministerstwo finansów wyjaśnia, że wydatki, jakie zostały pokryte z subwencji, bez problemów można zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Taka interpretacja przepisów będzie obowiązywała także w sytuacji, w której obowiązuje zaniechanie podatku od dochodów z danego instrumentu pomocowego.

Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?Anna Malinowska

Zaniechanie poboru podatku też jest pomocą

Zaniechanie poboru podatków PIT i CIT od umorzonych subwencji, ministerstwo finansów traktuje jako kolejną po Tarczach PFR oraz Tarczach branżowych formę pomocy dla przedsiębiorców, którzy popadli w problemy z powodu pandemii oraz związanych z nią obostrzeń. Jak tłumaczy minister finansów Tadeusz Kościński - „Rezygnacja z poboru podatku zapewni podmiotom gospodarczym zwiększone możliwości finansowania działalności, co pozytywnie wpłynie na ich rozwój i poziom zatrudnienia, a w konsekwencji powinno przyczynić się do wzrostu gospodarczego kraju”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!