fb

ZUS nie wyśle pocztą informacji o stanie konta ubezpieczonego

Podobnie jak rok temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wysyła pocztą informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU). Jedyną drogą do sprawdzenia swoich danych jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Jak sprawdzić swoje dane?

ZUS nie wyśle pocztą informacji o stanie konta ubezpieczonego
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 lipca 2021

Informacja o koncie w ZUS – tylko przez internet

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zostały już udostępnione informacje o stanie konta ubezpieczonego. Podobnie jak w 2020 roku, również i tym razem ZUS nie wysyła takiego zestawienia w tradycyjnej formie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jedynym miejscem, w którym znajduje się indywidualny dokument, jest Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

ZUS, tak jak w zeszłym roku, nie wysyłał informacji o stanie konta do ubezpieczonych w formie papierowej, ale udostępnił ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS” –  powiedziała cytowana w komunikacie zakładu, prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Jak znaleźć informacje o stanie konta ubezpieczonego?

Osoby, które chcą sprawdzić informację na temat swojego konta ubezpieczonego, muszą zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych. Następnie należy kliknąć „Panel ubezpieczonego”, a następnie znaleźć zakładkę „Informacje o stanie konta”. Po kliknięciu, należy skorzystać z opcji „Informacja za 2020 rok”. 

7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?Anna Malinowska


Co znajdziemy w informacji o stanie konta w ZUS?

W informacji odnoszącej się do 2020 roku znajdziemy zarówno stan środków, które zostały zapisane zarówno na koncie jak również na tzw. subkoncie ZUS według stanu na ostatni dzień ubiegłego roku. Dane uwzględniają już zmianę wynikającą z rocznej waloryzacji, jaka została przeprowadza w czerwcu 2021 roku. 

Symulacja hipotetycznej emerytury

Dokument IOSKU, dla osób, które w 2020 roku ukończyły 35. rok życia, zawiera tradycyjnie już symulację wysokości hipotetycznej emerytury. Jak zaznacza ZUS, jest ona obliczana na podstawie konta ubezpieczonego oraz subkonta. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w zakładce „Hipotetyczna emerytura”. 

Jak wyjaśniono na stronie ZUS: „Zakład w jednym wariancie uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a w drugim przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie odkładamy już składek”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!