Będzie pomoc dla gospodarstw, które miały problem z ASF
Program odbudowy gospodarstw po ASF – ogłasza resort rolnictwa. Rozwiązania mają zostać wprowadzone w możliwie najkrótszym czasie i mają stanowić długofalową, a nie doraźną pomoc dla gospodarstw, które ucierpiały w wyniku tej choroby. Ministerstwo przedstawiło już szczegóły pomocy dla gospodarstw, które miały problem z ASF.

- Mikołaj Frączak
- /
- 21 lipca 2021
Czym jest ASF?
ASF to skrót od anielskiej nazwy „african swine fever”, która w języku polskim oznacza afrykański pomór świń. W ostatnim czasie choroba mocno rozprzestrzeniła się w wielu regionach, co uderzyło w ekonomiczne podstawy wielu gospodarstw rolnych, specjalizujących się w hodowli trzody chlewnej. Zwierzęta chore lub podejrzane o infekcje są zgodnie z procedurami zabijane.
Jakie wsparcie dla gospodarstw po ASF?
Według przedstawionych przez ministra rolnictwa Grzegorza Pudę szczegółów programu odbudowy gospodarstw dotkniętych przez ASF, w ramach działań będą wdrażane zarówno nowe jak i zmodyfikowane instrumenty finansowej pomocy. Celem ma być odbudowa produkcji. Mowa o chowie i hodowli świń.
Instrumenty pomocy dla gospodarstw po ASF
Program zakłada działania związane m.in. z takimi obszarami jak bioasekuracja, czy eliminacja zjawiska niższej ceny. Dodatkowo rząd chce wprowadzić rozwiązania osłonowe zaciągniętych przez gospodarstwa zobowiązań cywilnoprawnych.
Z ekonomicznego punktu widzenia ważne będzie także wsparcie w zakresie przetwórstwa oraz doprowadzenia do skrócenia łańcuchów dostaw. Mają być również wdrożone kredyty i pożyczki, które rolnicy będą mogli przeznaczyć na odbudowę stada po wystąpieniu afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie.
Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska
Pomoc dla małych i średnich gospodarstw rolnych
Ministerstwo zapowiada, że w katalogu rozwiązań pomocowych znajdą się również zmiany, które mają efektywnie pomagać w odbudowie małych oraz średnich gospodarstw rolnych. „Mamy rozwiązanie dotyczące kredytów i pożyczek. To bardzo istotne, aby rolnicy również mogli korzystać z bardzo preferencyjnych elementów finansowych – finansowania lub zakupu, czy samego zabezpieczania się przed ASF” – powiedział minister Grzegorz Puda.
Ile pieniędzy na pomoc w związku z ASF?
Budżet programu adresowanego do producentów trzody chlewnej, którzy ucierpieli w związku z ASF ma wynieść około 200 mln złotych, z czego ¾ zostanie przeznaczone na bezpośrednią pomoc. Pozostała kwota 50 mln złotych będzie dedykowana bioasekuracji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.