Będzie pomoc dla gospodarstw, które miały problem z ASF

Program odbudowy gospodarstw po ASF – ogłasza resort rolnictwa. Rozwiązania mają zostać wprowadzone w możliwie najkrótszym czasie i mają stanowić długofalową, a nie doraźną pomoc dla gospodarstw, które ucierpiały w wyniku tej choroby. Ministerstwo przedstawiło już szczegóły pomocy dla gospodarstw, które miały problem z ASF.

Będzie pomoc dla gospodarstw, które miały problem z ASF
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 lipca 2021

Czym jest ASF?

ASF to skrót od anielskiej nazwy african swine fever”, która w języku polskim oznacza afrykański pomór świń. W ostatnim czasie choroba mocno rozprzestrzeniła się w wielu regionach, co uderzyło w ekonomiczne podstawy wielu gospodarstw rolnych, specjalizujących się w hodowli trzody chlewnej. Zwierzęta chore lub podejrzane o infekcje są zgodnie z procedurami zabijane.

Jakie wsparcie dla gospodarstw po ASF?

Według przedstawionych przez ministra rolnictwa Grzegorza Pudę szczegółów programu odbudowy gospodarstw dotkniętych przez ASF, w ramach działań będą wdrażane zarówno nowe jak i zmodyfikowane instrumenty finansowej pomocy. Celem ma być odbudowa produkcji. Mowa o chowie i hodowli świń.

Instrumenty pomocy dla gospodarstw po ASF

Program zakłada działania związane m.in. z takimi obszarami jak bioasekuracja, czy eliminacja zjawiska niższej ceny. Dodatkowo rząd chce wprowadzić rozwiązania osłonowe zaciągniętych przez gospodarstwa zobowiązań cywilnoprawnych.

Z ekonomicznego punktu widzenia ważne będzie także wsparcie w zakresie przetwórstwa oraz doprowadzenia do skrócenia łańcuchów dostaw. Mają być również wdrożone kredyty i pożyczki, które rolnicy będą mogli przeznaczyć na odbudowę stada po wystąpieniu afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie. 

Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska

Pomoc dla małych i średnich gospodarstw rolnych

Ministerstwo zapowiada, że w katalogu rozwiązań pomocowych znajdą się również zmiany, które mają efektywnie pomagać w odbudowie małych oraz średnich gospodarstw rolnych. Mamy rozwiązanie dotyczące kredytów i pożyczek. To bardzo istotne, aby rolnicy również mogli korzystać z bardzo preferencyjnych elementów finansowych – finansowania lub zakupu, czy samego zabezpieczania się przed ASF” – powiedział minister Grzegorz Puda.

Ile pieniędzy na pomoc w związku z ASF?

Budżet programu adresowanego do producentów trzody chlewnej, którzy ucierpieli w związku z ASF ma wynieść około 200 mln złotych, z czego ¾ zostanie przeznaczone na bezpośrednią pomoc. Pozostała kwota 50 mln złotych będzie dedykowana bioasekuracji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!