Uważaj! Oszuści podszywają się pod Allegro i Netflixa

Oszuści podszywają się pod popularne serwisy Allegro oraz Netflix – ostrzega w ostatnich wpisach na Twitterze Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF. Niestety bardzo łatwo się nabrać na fortel oszustów.

Uważaj! Oszuści podszywają się pod Allegro i Netflixa
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 lipca 2021

Oszuści podszywają się pod Allegro

Jak informuje CSIRT KNF, celem cyberprzestępców podszywających się pod znany serwis aukcyjny jest kradzież poświadczeń logowania do serwisu. Ponadto zbierają także dane kart płatniczych, jakie wpisuje na fałszywej stronie niczego niespodziewająca się ofiara.

Eksperci do spraw reagowania na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem, pracujący dla polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) apelują, by dokładnie sprawdzić poprawność adresu strony, zanim podamy jakiekolwiek dane z karty.

Firma telekomunikacyjna przestrzega przed vishingiem – co to takiego?Firma telekomunikacyjna przestrzega przed vishingiem – co to takiego?Michał Górecki

Oszuści podszywają się pod Netflixa

Użytkownicy Allegro nie są jedynymi, którzy powinni mieć się na baczności w związku z przestępczą działalnością internetowych oszustów. Kilkanaście godzin wcześniej CSIRT KNF na tym samym profilu twitterowym ostrzegał przed przestępcami podszywającymi się pod popularny na całym świecie serwis VOD Netflix.

To niestety już kolejne ostrzeżenie przed łudząco podobnymi do oryginału panelami logowania na Netflixa. Jak wyjaśnia CSIRT KNF, również w tym przypadku internetowi oszuści celują w zdobycie od potencjalnych ofiar danych do karty płatniczej, które mogą posłużyć im do skutecznego wyczyszczenia naszego konta ze środków. Specjaliści zalecają, by za każdym razem sprawdzać adres www, a także nadawcę wiadomości, jaką dostaliśmy na pocztę elektroniczną. W przeciwnym razie możemy wpaść na zastawioną na nas cyfrową pułapkę.

Zasada ograniczonego zaufania w internecie

Płatności w internecie za cyfrowe usługi są bardzo wygodnym oraz szybkim sposobem dokonywania transakcji. Warto jednak pamiętać, że nasz pośpiech oraz rutynę często wykorzystują przestępcy. Wystarczy raz popełnić błąd, by stracić sporo pieniędzy.

Szczególnie groźne jest pod tym względem zjawisko phishingu, które polega na tworzeniu przez przestępców łudząco podobnych stron z formularzami na dane. Dlatego przed wpisaniem jakichkolwiek informacji i kodów, warto dokładnie sprawdzić, skąd pochodzi zawarty w korespondencji link. Naszą czujność powinny wzbudzić ewentualne błędy językowe oraz bardzo szczegółowe dane znajdujące się w wypełnianym formularzu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!