MF: Czy płyn do papierosów elektronicznych musi mieć banderolę?

Każdy płyn, który może zostać wykorzystany w papierosach elektronicznych i jest sprzedawany np. w sklepie, czy innym punkcie handlowym z wyrobami tytoniowymi oraz ich substytutami musi mieć opłaconą akcyzę. W ocenie fiskusa musi mieć też banderolę!

MF: Czy płyn do papierosów elektronicznych musi mieć banderolę?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 lipca 2021

Płyn do papierosów elektronicznych a akcyza

Ministerstwo Finansów, przedstawiło jasną wykładnię przepisów odnoszących się do papierosów elektronicznych. Choć produkty zastępujące niektórym palaczom tradycyjne papierosy, obecne są one na rynku od przeszło dekady, w dalszym ciągu wokół nich jest wiele niejasności, m.in. dotyczących kwestii zaliczenia do produktów akcyzowych płynów, które są wykorzystywane w tego typu urządzeniach.

Fiskus, w jednym z ostatnich komunikatów sprawia sprawę jasno. „Każdy roztwór, którego charakter, skład i właściwości wskazują na to, że jest przeznaczony do papierosów elektronicznych sprzedawany w sklepach bądź punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami podlega opodatkowaniu akcyzą i obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy (banderolowania)”.

Zakaz palenia w pracy. Czy pracodawca ma prawo zakazać palenia w godzinach pracy?Zakaz palenia w pracy. Czy pracodawca ma prawo zakazać palenia w godzinach pracy?Martyna Kowalska


Płyn do elektronicznych papierosów a informacja na opakowaniu

To oznacza, że niezależnie od tego jak traktowany jest dany wyrób, oraz w jaki sposób jest sprzedawany, kluczowe jest jego zastosowanie, a nie informacja na półce w sklepie, czy zamieszczona na opakowaniu, bądź brak jakiejkolwiek adnotacji. 

W ocenie resortu kluczowy jest tutaj fakt, że produkt do e-papierosów oferowany jest w sklepach bądź innych punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami. W świetle przepisów (art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym), przez płyn do papierosów elektronicznych rozumie się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę”.

Czy płyn do papierosów elektronicznych jest wyrobem akcyzowym?

W ocenie ministerstwa płyn do papierosów elektronicznych uznaje się za wyrób akcyzowy. Zatem, właściciele placówek handlowych, muszą się liczyć z tym, że oferowanie tego typu produktów, które mogą być wykorzystane w elektronicznych papierosach, rodzi w konsekwencji obowiązek podatkowy w akcyzie. Mowa tu o zakresie, który dotyczy płynu do papierosów elektronicznych. Ponadto, zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym (art. 8 ust. 2 pkt 4), musi zostać oznaczony odpowiednimi znakami akcyzy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?
porady

Co zrobić jeśli znajdziemy niewybuch?

Pamiątki po II wojnie światowej w dalszym ciągu są odnajdywane w różnych miejscach w kraju. Można się na nie natchnąć zarówno podczas spaceru w lesie jak również wykonując prace ziemne we...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!