KAS odkryła ciężarówki z blisko milionem paczek papierosów

Dwie wielkie ciężarówki i potężna kontrabanda. Prawie milion paczek papierosów ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z woj. podlaskiego niedaleko granicy Polski z Litwą. Łączna wartość nielegalnego ładunku przekracza 14,5 mln złotych.

KAS odkryła ciężarówki z blisko milionem paczek papierosów
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 lipca 2021

Metody przemytników

Wspomniana kontrabanda była ukryta w dwóch ciężarówkach na łotewskich numerach rejestracyjnych, które w odstępie dwóch dni trafiły pod lupę funkcjonariuszy w Budzisku. 

W pierwszym z zatrzymanych do kontroli tirów, prowadzonym przez 65-letniego obywatela Łotwy miały znajdować się mrożonki. Szybko okazało się, że deklarowany towar zajmuje jedynie dwie palety. Cała reszta to przemycane papierosy, a dokładnie 470 tysięcy paczek. 

Papierosy zamiast ryb

W drugim przypadku, dokumenty wskazywały na to, że 31-letni kierowca pochodzący z Litwy przewozi ryby na trasie Estonia-Polska. Zamiast deklarowanego załadunku funkcjonariusze odkryli w naczepie ponad pół miliona, a dokładnie 515 tys. paczek papierosów, rzecz jasna bez krajowych znaków akcyzy. 

Rekordowy przemyt papierosów udaremnionyRekordowy przemyt papierosów udaremnionyMartyna Kowalska


Gigantyczne straty skarbu państwa z powodu przemytu

To pokazuje, że przemyt przeprowadzony za pomocą tylko dwóch ciężarówek, jest w stanie wygenerować potężne straty dla Skarbu Państwa. Gdyby transport dokonywany przez obu kierowców zakończył się sukcesem, na polski rynek trafiłyby papierosy o wartości 14,5 mln złotych. To oznacza, ze gdyby udało się go sprzedać w Polsce, Skarb Państwa mógłby stracić na tym procederze grubo ponad 23 mln złotych!

Ile grozi za przemyt papierosów?

Prawo nie zna taryfy ulgowej w takiej sytuacji. Właśnie ruszyły odrębne śledztwa wobec kierowców ciężarówek obsługujących transport z krajów nadbałtyckich. Działania w dalszym ciągu prowadzą funkcjonariusze KAS, a ich prace nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Suwałkach (Podlaskie). 

Kierowcy tirów z kontrabandą już trafili do aresztu na 3 miesiące. W więzieniu mogą spędzić nawet dziesięć lat. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!