Rekordowy przemyt papierosów udaremniony

Krajowa Administracja Skarbowa oraz Straż Graniczna poinformowały o udaremnieniu rekordowego w historii obu instytucji przemytu papierosów. W trzech kontenerach na terminalu w gminie Terespol (woj. lubelskie, granica z Białorusią) odkryto blisko 2,5 mln paczek papierosów o łącznej wartości niemal 37 mln złotych.

Rekordowy przemyt papierosów udaremniony
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 maja 2021

Jaki jest aktualny rekord próby przemytu?

Szacuje się, że gdyby papierosy trafiły na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby wówczas ponad 60 mln złotych. Próba przemytu została udaremniona przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku. Udało się ustalić, że w kontenerach zlokalizowanych na terminalu przeładunkowym pod Terespolem, znajdują się ogromne ilości papierosów przemycanych zza wschodniej granicy. Na miejscu funkcjonariusze KAS i SG potwierdzili te ustalenia.

Zmieniasz sprzedawcę gazu? Musisz zwrócić na to uwagęZmieniasz sprzedawcę gazu? Musisz zwrócić na to uwagęAnna Malinowska

Przemyt papierosów w kontenerach

Jak ustalili pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej, rekordowa kontrabanda wjechała na teren RP z Białorusi w trzech kontenerach przewożonych transportem kolejowym.

Zgodnie z deklaracją miał się tam znajdować wermikulit oraz elementy wykorzystywane w systemach grzewczych. Faktycznie znajdowało się tam blisko 2,5 mln paczek papierosów.Przyjmując, że statystyczny palacz, wypala jedną paczkę dziennie, wystarczyło byto na rok dla ponad 6,8 tys. palaczy. Tak ogromna kontrabanda oznaczałaby oczywiście wielomilionowe straty dla Skarbu Państwa z tytułu akcyzy i innych podatków, jakimi objęte są wyroby tytoniowe.

Ile państwo traci przez przemyt papierosów?

Przyjmując, że zabezpieczono 2,5 mln paczek papierosów o łącznej wartości 37 mln złotych, od których nie została odprowadzona akcyza, szacowane straty dla Skarbu Państwa mogłyby przekroczyć 60 mln złotych. Teraz sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej (Lubelskie), która ma ustalić osoby zaangażowane w ten proceder.

Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Jak sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego?Martyna Kowalska

Skala przemytu papierosów ze wschodu

Oprócz wspomnianej, rekordowej próby przemytu papierosów do Polski, w lutym tego roku udało się ujawnić potężną kontrabandę w Kuźnicy(Podlaskie), gdzie na drogowym przejściu granicznym odkryto przemyt prawie 1,8 mln paczek papierosów o wartości przekraczającej 27,5 mln złotych. Sumując tylko oba wymienione przypadki, straty dla Skarbu Państwa mogłyby wynieść ponad 100 mln złotych!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!