25% zniżki na przejazd autostradą. Jest jeden warunek

Obniżenie o 25% opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej, w stosunku do obecnie obowiązujących przewiduje poprawka do jednej z ustaw, wniesiona podczas Komisji Finansów Publicznych. Kogo ma dotyczyć zniżka i jaki jest jej cel?

25% zniżki na przejazd autostradą. Jest jeden warunek
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 lipca 2021

Zachęty do przesiadki na e-Toll

Jak informuje ministerstwo finansów, na ostatnim posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych oraz podczas pierwszego czytania rządowej propozycji zmiany ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zgłoszono poprawki, które mają wprowadzić kolejne ułatwienia dla przewoźników przesiadających się na nowy system poboru opłat drogowych e-Toll. Autorzy propozycji wnioskują o obniżenie w okresie przejściowym (czyli do 30 września 2021 r.) opłat za przejazd autostradą o 25% oraz opłaty elektronicznej. 

Wygląda na to, że jest to kolejna zachęta adresowana do przewoźników, do szybszej zmiany systemu. Wcześniej została wprowadzona ulga związana z zakupem urządzeń OBU i ZSL wykorzystywanych do rozliczania kosztów przejazdów płatnymi odcinkami dróg w nowym systemie. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Prawnym w tym artykule

Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll?Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll?Anna Malinowska

Co zrobić w przypadku awarii urządzenia e-Toll?

MF informuje, że zrealizowano również pojawiający się wśród przewoźników postulat, by ograniczyć skutki ewentualnej awarii urządzenia odpowiadającego za geolokalizację, dzięki któremu można poprawnie wyliczyć należność za przejazd płatnym odcinkiem trasy. Jak wyjaśnia resort finansów, odpowiedzialny za wdrożenie systemu e-Toll, w takiej sytuacji, przewoźnicy będą mogli opłacić przejazd z pominięciem przekazywania danych bezpośrednio do systemu i kontynuować jazdę już bez urządzenia określającego lokalizację na podstawie wskazań GPS. 

Jak dodaje ministerstwo - „W wyjątkowych przypadkach, np. przewozu żywego towaru, będzie możliwa kontynuacja przejazdu bez konieczności zjechania z drogi płatnej np. najbliższy parking, a następnie opłacenie przejazdu w ciągu 3 dni od jego zakończenia”.

Do kiedy trzeba przejść na e-Toll?

Jak informuje MF do połowy lipca, na nowy system przerejestrowano już 50 tys. pojazdów. Czasu na podobną operację w przypadku pozostałych jest coraz mniej. Do 30 września na e-Toll muszą przejść wszyscy użytkownicy płatnych odcinków dróg, których ustawa zobowiązuje do uiszczania opłat za przejazd. Do 30 września 2021 roku, równolegle będzie działał stary system viaToll, który od początku czwartego kwartału ma zostać definitywnie wyłączony.

Czy możliwość korzystania z viaToll zostanie przedłużona?

Z wypowiedzi szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Magdaleny Rzeczkowskiej wynika, że resort nie przewiduje przedłużenia obecnie funkcjonującego okresu przejściowego. „Dotychczasowy system dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r. Daje to przewoźnikom czas na przygotowanie się do funkcjonowania w nowym systemie i przejście do e-TOLL w najdogodniejszym dla nich terminie. Apeluję jednak, by nie robić tego na ostatnią chwilę, tuż przed datą graniczną. By zachęcić branżę transportową do korzystania z e-TOLL, oprócz już działającej ulgi na urządzenie OBU/ZLS, proponujemy kolejny pakiet ułatwień” – powiedziała.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!