7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?

Już 7 mln osób założyło swój profil na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Czym jest to narzędzie oraz w jaki sposób można z niego korzystać? Odpowiadamy.

7 mln profili na PUE ZUS. Jak założyć swój profil?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 czerwca 2021

Popularność PUE ZUS

To mniej niż liczba profili zaufanych, ale więcej niż liczba użytkowników aplikacji mObywatel – Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) przekroczyła barierę 7 mln profili użytkowników tego systemu – poinformował we wtorek (15.06) ZUS. 

Komu przydaje się PUE ZUS?

Platforma Usług Elektronicznych jest bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla ubezpieczonych, jak i dla płatników składek, świadczeniobiorców, a także lekarzy. 

Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021Nowy wymóg w formularzach zgłoszeniowych ZUS od 16 maja 2021Michał Górecki

Do czego służy PUE ZUS?

Jak informuje sam ZUS – „dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich, płatnościach, a także wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki” – napisano w komunikacie.

To jednak nie wszystko. Poprzez platformę można umówić się także na wizytę w dowolnej placówce zakładu. Sporym ułatwieniem na PUE ZUS jest możliwość aktywowania bonu turystycznego, a także złożenia wniosków na popularne świadczenia takie jak „Rodzina 500+” oraz „Dobry Start 300+”. 

Jak założyć PUE ZUS?

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS nie wiąże się ze zbyt skomplikowaną procedurą. Pełne informacje na temat tego, jak dołączyć do grona siedmiu milionów właścicieli profili na PUE, znajduje się pod tym oficjalnym linkiem na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Swoja tożsamość można potwierdzić przez portal login.gov.pl, za pośrednictwem usług bankowości elektronicznej (uwaga, nie we wszystkich bankach), podpisu elektronicznego, a także podczas wizyty w dowolnej placówce ZUS. 

Po założeniu profilu każda osoba znajdzie właściwą zakładkę, w zależności od tego czy występuje jako płatnik, ubezpieczony, świadczeniobiorca czy lekarz. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!