Duże zmiany w programie 300+. Co się zmieni w programie „Dobry start”?

Nadchodzą duże zmiany w programie 300 plus. W nadchodzącym roku szkolnym pieniędzy na wyprawkę nie załatwimy na tradycyjnym wniosku. Jedyną drogą ubiegania się o świadczenie będzie internet. Co jeszcze zmieni się w programie „Dobry start”?

Duże zmiany w programie 300+. Co się zmieni w programie „Dobry start”?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 czerwca 2021

Wnioski o 300+ w 2021 roku

Potwierdziły się wcześniejsze informacje, o których pisaliśmy w Dzienniku Prawnym. Składanie wniosków o świadczenie 300+ występujące oficjalnie pod nazwą „Dobry Start”, będzie możliwe jedynie drogą elektroniczną – informuje rząd. Zmiana już została przyjęta przez Radę Ministrów. To oznacza, że nie będzie już możliwości składania wniosków papierowych, a obsługa programu będzie całkowicie zautomatyzowana.

Gdzie składać wnioski o 300 plus?

Po zmianach obsługą w pełni automatycznego procesu przyznawania 300+ będzie się zajmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak zaznacza w swoim komunikacie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - „dla rodziców, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie poprzez bankowość elektroniczną (najpopularniejsza forma), PUE ZUS oraz system Empatia zmiana będzie niewidoczna, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie”. 

Karta Dużej Rodziny w aplikacji na smartfonyKarta Dużej Rodziny w aplikacji na smartfonyMartyna Kowalska

Dlaczego wnioski o 300+ tylko przez internet?

Rząd uzasadnia potrzebę wprowadzenia zmian w zasadach wnioskowania o 300+ względami ekonomicznymi. W ocenie resortu rodziny całkowite przejście na zautomatyzowany, elektroniczny system obsługiwany przez ZUS pozwoli na zredukowanie kosztów obsługi i utrzymanie ich na poziomie zaledwie 0,1% kwoty, jaka została przeznaczona na wypłatę świadczeń.

Z wyliczeń rządu wynika, że dzięki zmianie, w latach 2021-2031 łączna suma kosztów obsługi wyniesie ok. 15 mln złotych. Dzięki temu państwowy budżet ma zaoszczędzić około 488 mln złotych. 

Jak złożyć wniosek o 300+?

Każdy rodzic od 1 lipca 2021 roku może złożyć wniosek online o świadczenie na nowy rok szkolny. Ministerstwo Rodziny wymienia trzy sposoby ubieganie się o „Dobry Start”. Są to: portal informacyjno-usługowy „Empatia”, bankowość elektroniczną, oraz Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). 

Do kiedy wnioski o 300+?

Wnioski o 300+ można składać najpóźniej do 30 listopada 2021 roku. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!