„Zbrodnia fakturowa” na 2 mld zł – kolejne zatrzymania

Grupa przestępcza wystawiająca fikcyjne dokumenty sprzedaży na 2 mld zł w obrocie paliwami, czyli tzw. „hurtownia faktur” została rozpracowana przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Olsztyna i Centralne Biuro Śledcze Policji. Tzw. „zbrodnia fakturowa” zagrożona jest karą 25 lat więzienia. 

„Zbrodnia fakturowa” na 2 mld zł – kolejne zatrzymania
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 czerwca 2021

Jak działa hurtowania faktur?

W tym przypadku rozpracowana grupa przestępcza wprowadziła według służb tzw. lewe faktury na kwotę przekraczającą ponad 2 mld złotych. Szacuje się, że straty skarbu państwa spowodowane przez ten proceder wyniosły minimum 387 mln złotych. Ujawniono, że działania służb, które doprowadziły do rozbicia hurtowni faktur, objęły aż trzy województwa: łódzkie, wielkopolskie oraz zachodniopomorskie. 

W postępowaniu ustalono, że członkowie grupy tworzyli tzw. »hurtownie faktur«, czyli spółki, które wykorzystywali do wystawiania faktur bez prowadzenia rzeczywistej działalności. Do organów spółek rekrutowali tzw. »słupy«, czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych do przestępczej działalności” – napisano w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej.


Przestępcy używali także włoskich, podrobionych paszportów. „Z usług hurtowni faktur korzystały podmioty, które sprzedawały na stacjach paliw olej smarowy i preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy” – wyjaśnia KAS. 


Pozory legalnej działalności zostały stworzone poprzez wpłacanie kwot z fikcyjnych faktów na rachunki bankowe należące do grupy i wypłacane w gotówce, po czym zwrotnie trafiały do wpłacających. 

Kolejna karuzela podatkowa „wykręciła” 11 mln zł z VATKolejna karuzela podatkowa „wykręciła” 11 mln zł z VATMikołaj Frączak


Zatrzymania ws. hurtowni faktur

Do tej pory funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wraz z CBŚP zatrzymali cztery osoby z woj. łódzkiego i wielkopolskiego, które miały być członkami grupy, która „handlowała” lewymi fakturami. 

Odbyły się także przeszukania dwóch mieszkań na Pomorzu Zachodnim. W wyniku działań udało się zabezpieczyć dokumenty, które zdeponowane były w jednej ze spółek oraz dwóch biurach rachunkowych. Zabezpieczono także dwa samochody oraz pieniądze w gotówce – zarówno w złotych, jak i funtach brytyjskich oraz dolarach amerykańskich. 

Łącznie, w ręce stróżów prawa trafiło już 15 osób powiązanych ze sprawą, jednak jak dodaje KAS – „sprawa ma charakter rozwojowy”.

Zarzuty za lewe faktury

Zatrzymani już usłyszeli zarzuty popełnienia wielu przestępstw. Wśród nich – udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania lub używania nierzetelnych faktur, a także prania brudnych pieniędzy. 

Jaka kara za „zbrodnię fakturową”

W tym przypadku śledczy doliczyli się faktur wystawionych na łączną kwotę 2 mld 70 mln złotych. Takie działanie podchodzi pod czyn nazywany „zbrodnią fakturową” lub „zbrodnią VAT”. Grozi za to szczególna kara – nawet 25 lat więzienia! Działanie przestępców spowodowało straty dla Skarbu Państwa sięgające 387 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!