Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?

Resort finansów poinformował o pracach, które zmierzają do tego, by na mocy rozporządzenia, państwo zaniechało poboru podatku CIT i PIT od przyznanych subwencji PFR, które zostały umorzone. Kiedy nowe prawo wejdzie w życie? Czy fiskus zdąży z ulgą przed terminem rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy? Znamy już odpowiedzi na te pytania.

Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 lipca 2021

Pieniądze z tarczy a podatek

Dzięki tarczy antykryzysowej wiele firm poturbowanych przez koronakryzys złapało drugi oddech. Teraz okazuje się, że pomoc w postaci umorzenia subwencji państwowych PFR nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT i CIT. Ministerstwo Finansów już pracuje nad stosownym rozporządzeniem.

Czy rozporządzenie w sprawie umorzenia PIT i CIT będzie przed 20 lipca?

Informacja brzmi dobrze, jednak wielu przedsiębiorców zadaje pytanie, czy stosowne rozporządzenie wejdzie w życie przed 20 lipca, czyli terminem, na który przypada rozliczenie zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie projekt przepisów, który dostępny jest tutaj, znajduje się w fazie uzgodnień i opiniowania. 

Resort finansów zapowiada, że prawo, które dodatkowo pomoże firmom poszkodowanym przez pandemiczne obostrzenia, ma wejść w życie lada dzień. 

Ministerstwo zapowiada, że „zaniechanie poboru podatku nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych tą subwencją”.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości do końca rokuZwolnienia z podatku od nieruchomości do końca rokuMichał Górecki

Zaniechanie poboru podatku. Od kiedy?

Proponowane przez MF zaniechanie ma mieć zastosowanie do dochodów/przychodów, jakie przedsiębiorcy uzyskali między 1 czerwca 2021 roku a 31 grudnia 2022 roku.

Rozporządzenie ma wywoływać skutki także w kolejnych latach wobec przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać swoją daninę względem państwa. W ocenie ministerstwa to kolejna forma pomocy dla firm, które popadły w problemy w czasie pandemii. 

Kwalifikacja kosztów sfinansowanych subwencją

Jak wyjaśnia cytowany w komunikacie MF minister finansów Jacek Sarnowski -Zaniechanie  poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją.  Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!