Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?

Resort finansów poinformował o pracach, które zmierzają do tego, by na mocy rozporządzenia, państwo zaniechało poboru podatku CIT i PIT od przyznanych subwencji PFR, które zostały umorzone. Kiedy nowe prawo wejdzie w życie? Czy fiskus zdąży z ulgą przed terminem rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy? Znamy już odpowiedzi na te pytania.

Brak CIT i PIT od umorzonych subwencji PFR?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 lipca 2021

Pieniądze z tarczy a podatek

Dzięki tarczy antykryzysowej wiele firm poturbowanych przez koronakryzys złapało drugi oddech. Teraz okazuje się, że pomoc w postaci umorzenia subwencji państwowych PFR nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT i CIT. Ministerstwo Finansów już pracuje nad stosownym rozporządzeniem.

Czy rozporządzenie w sprawie umorzenia PIT i CIT będzie przed 20 lipca?

Informacja brzmi dobrze, jednak wielu przedsiębiorców zadaje pytanie, czy stosowne rozporządzenie wejdzie w życie przed 20 lipca, czyli terminem, na który przypada rozliczenie zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie projekt przepisów, który dostępny jest tutaj, znajduje się w fazie uzgodnień i opiniowania. 

Resort finansów zapowiada, że prawo, które dodatkowo pomoże firmom poszkodowanym przez pandemiczne obostrzenia, ma wejść w życie lada dzień. 

Ministerstwo zapowiada, że „zaniechanie poboru podatku nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych tą subwencją”.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości do końca rokuZwolnienia z podatku od nieruchomości do końca rokuMichał Górecki

Zaniechanie poboru podatku. Od kiedy?

Proponowane przez MF zaniechanie ma mieć zastosowanie do dochodów/przychodów, jakie przedsiębiorcy uzyskali między 1 czerwca 2021 roku a 31 grudnia 2022 roku.

Rozporządzenie ma wywoływać skutki także w kolejnych latach wobec przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać swoją daninę względem państwa. W ocenie ministerstwa to kolejna forma pomocy dla firm, które popadły w problemy w czasie pandemii. 

Kwalifikacja kosztów sfinansowanych subwencją

Jak wyjaśnia cytowany w komunikacie MF minister finansów Jacek Sarnowski -Zaniechanie  poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją.  Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.