Zwolnienia z podatku od nieruchomości do końca roku

Kolejna ulga dla firm, które ucierpiały z powodu pandemii. Jeszcze do końca 2021 roku każda gmina może wprowadzić zwolnienia z podatku od nieruchomości. Może także wydłużyć terminy płatności rat z tego tytułu – poinformował resort finansów. To kolejny instrument, tym razem na szczeblu lokalnym, który może uratować wiele firm oraz miejsc pracy.

Zwolnienia z podatku od nieruchomości do końca roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 czerwca 2021

Pomoc dla firm w pandemii wydłużona

Na możliwości zwolnienia z podatku od nieruchomości mogą skorzystać jedynie wskazane podmioty oraz grupy przedsiębiorców, które w związku z trwającą pandemią SARS-CoV-2 znalazły się w złej sytuacji ekonomicznej. Kluczowa będzie jednak decyzja gminy, do której będzie należało ostatnie słowo. Organem decydującym o wprowadzeniu zwolnienia są rady gmin, które konkretne rozwiązania mogą wprowadzić na drodze uchwały. 

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS. Zmiana w formularzachWniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS. Zmiana w formularzachMichał Górecki

Podstawa prawna zwolnienia z podatku od nieruchomości

29 czerwca 2021 roku w życie weszła zmiana ustawy z 2.03.2020 roku szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.).

Daje ona radom gmin konkretne narzędzia pomocowe związane z podatkiem od nieruchomości, jednak są one ograniczone w czasie do końca 2021 roku. 

Jak gmina może pomóc przedsiębiorcy w kłopotach?

Na mocy wspomnianych przepisów rada gminy może za pomocą uchwały wprowadzić zwolnienia z podatku od nieruchomości. Mowa o gruntach, budynkach oraz budowlach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Drugą możliwością jest przedłużenie do 31.12.2021 terminów płatności rat podatku od nieruchomości, które należy uiścić w wybranych miesiącach bieżącego roku. 

W związku z trwającą pandemią oraz obostrzeniami wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji spowodowanej nagłym spadkiem przychodów. W niektórych sytuacjach do zera. Podatki od nieruchomości są często istotną częścią kosztów, z których dzięki uchwale gminy znajdujące się w kłopotach przedsiębiorstwo może zostać zwolnione, lub płatności w ratach mogą być dopasowane do bardziej dogodnych terminów. 

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!