Wpis do KRS przez internet

Wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS można już składać elektronicznie. Ułatwienie ruszyło 1 lipca 2021 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że od teraz wszystkie sprawy związane z KRS można załatwić przez internet, bez ruszania się z domu lub biura.

Wpis do KRS przez internet
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 lipca 2021

Wniosek do KRS przez internet

Resort sprawiedliwości ocenia, że uruchomienie elektronicznego KRS to zwieńczenie procesu zmian, jakie zachodzą w Krajowym Rejestrze Sądowym od trzech lat. Wówczas w sejmie została przyjęta nowelizacja ustawy o KRS, która otworzyła możliwości przebudowanie systemu w praktyczne, elektroniczne narzędzie.

Elektroniczny KRS – nie tylko odpis

Do tej pory zasadniczą korzyścią dla przedsiębiorców była możliwość pobrania odpisu przez internet. Jak podaje resort sprawiedliwości, tylko w ub.r. z takiej możliwości skorzystano prawie 29 mln razy. 

Od 2018 roku w ramach KRS działają elektroniczne sprawozdania finansowe. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą za darmo i przez internet składać dokumenty finansowe do KRS poprzez RDF, czyli Repozytorium Dokumentów Finansowych. Aktualnie w systemie przechowywanych jest przeszło 4,1 mln dokumentów. 

Gdzie szukać pomocy prawnej? Adwokat czy prawnik?Gdzie szukać pomocy prawnej? Adwokat czy prawnik?Monika Świetlińska

Wszystkie wnioski do KRS drogą elektroniczną

Teraz wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą składane elektronicznie. Przyśpieszy to rejestrację spółek, pozwoli uzyskać pełną dokumentację w sposób elektroniczny, odciąży sądy rejestrowe i ułatwi komunikację z nimi”– informuje resort sprawiedliwości. 

W katalogu usług elektronicznych, działających w ramach restru znajdują się aktualnie: (cytujemy za komunikatem MS) 

  1. składanie elektronicznych wniosków o wpis lub zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS;

  2. składanie pism procesowych do sądu rejestrowego;

  3. zgłaszanie dokumentów finansowych do RDF;

  4. elektroniczna korespondencja z sądem rejestrowym;

  5. przeglądanie elektronicznych akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS;

  6. udostępnianie informacji o podmiocie wpisanych do KRS.

Jak korzystać z KRS przez internet?

Aby korzystać z nowego, elektronicznego KRS należy użyć dwóch narzędzi. Pierwszy to Portal Rejestrów Sądowych na stroniehttps://prs.ms.gov.pl .Drugim zaś, jest Repozytorium Akt Rejestrowych pod adresem https://prs.ms.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!