Od kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych? Program Mój elektryk

Wiele osób wstrzymuje się z zakupem samochodu elektrycznego, by skorzystać z dopłat, jakie zapowiada rząd w przypadku tego typu inwestycji. Wiadomo, że ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby, które chcą kupić takie auto prywatnie, jak również na firmę. Od kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych? Na czym polega program „Mój elektryk”? — odpowiadamy. 

Od kiedy dopłaty do samochodów elektrycznych? Program Mój elektryk
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 lipca 2021

Mój elektryk – pieniądze na auta elektrycznego

Rząd próbuje wrzucić wyższy bieg w procesie elektromobilności. Zapowiada więcej pieniędzy dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, oraz dofinansowanie dla firm, organizacji, a także leasingu samochodu elektrycznego. Szerszy ma być także katalog pojazdów, które będzie można kupić z państwowym wsparciem. To kluczowe założenia programu „Mój elektryk” na które państwo, a właściwie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, chce przeznaczyć pół miliarda złotych. 

Dynamiczny rozwój technologii w tym sektorze sprzyja coraz szerszemu i powszechniejszemu wykorzystywaniu tych pojazdów nie tylko przez użytkowników indywidualnych, ale także przez biznes i administrację.” – powiedział minister klimatu Michał Kurtyka. 

Dopłaty do samochodów elektrycznych – od kiedy?

Na razie, jedyną grupą, która wie od kiedy może ubiegać się o dofinansowanie, są osoby fizyczne. Dla nich program wystartuje już 12 lipca – informuje resort klimatu. Nie ma jeszcze oficjalnej daty dla firm, samorządów czy innych instytucji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wspomina jednie, że taka możliwość otworzy się dla nich „w ciągu kilku tygodni”.

Jakie samochody w ramach programu „Mój elektryk”?

Wiadomo, że NFOŚiGW wobec osób fizycznych będzie stosował refundację części kosztu zakupu lub najmu samochodów osobowych. W przypadku podmiotów instytucjonalnych katalog ten będzie rozszerzony także o zakup lub leasing samochodów dostawczych oraz motorowerów, którymi są realizowane dostawy – np. cateringu. Planowane jest także wsparcie zakupu busów, które mogą przewozić więcej niż 8 osób. Wiadomo jednak, że chodzi o samochody w pełni elektryczne a nie hybrydy.

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?Michał Górecki


Jakie dofinansowanie z programu „Mój elektryk”?

Osoby fizyczne mogą liczyć na bonus w wysokości 18.750 złotych. W przypadku Karty Dużej Rodziny kwota ta wzrośnie od 27 tys. złotych. Ministerstwo chce upowszechnić pojazdu elektryczne w rodzinach wielodzietnych, których dodatkowo nie będą tyczyły się limity całkowitej wartości pojazdów.

Mój elektryk – dopłaty dla firm

W przypadku firm, skala dofinansowania będzie zależała od rodzaju pojazdu oraz jego przeznaczenia. Wnioskodawcy, którzy nie są osobami fizycznymi, mogą liczyć nawet na 27 tys. złotych w przypadku zakupu aut osobowych pod warunkiem, że rocznie będą nim pokonywać minimum 15 tys. km. Jeszcze większa pomoc będzie oferowana w przypadku samochodów dostawczych do 3,5 t (N1). W takim przypadku będzie to nawet 70 tys. zł. Pod warunkiem, że średnioroczny przebieg takiego pojazdu przekroczy 20 tys. km. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!