Ostrzeżenia meteorologiczne – jak zabezpieczyć swój samochód?

Od kilku tygodni systematycznie otrzymujemy ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami i gradobiciem. W wielu regionach nie były to fałszywe, lub przesadzone ostrzeżenia, a załamanie pogody wyrządziło ogromne straty. Jak zabezpieczyć swój samochód przed załamaniem pogody, gradobiciem, powodzią błyskawiczną? Podpowiadamy. 

Ostrzeżenia meteorologiczne – jak zabezpieczyć swój samochód?
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 lipca 2021

Ubezpieczyciele: coraz więcej szkód

Jeden burzowy tydzień czerwca to nawet 50-60 procent szkód więcej niż w spokojnym tygodniu bez burz, np. przed sezonem – oceniają ubezpieczyciele zrzeszeni w Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Zalane samochody w miejscu wystąpienia powodzi błyskawicznej, uszkodzone karoserie w przypadku spadających gałęzi, czy konarów, to częsty obraz wpisów w zgłoszeniach szkód.

Najczęstsze szkody w wyniku załamania pogody

W warsztatach samochodowych pojawia się także wiele samochodów z uszkodzeniami wynikającymi z gradobicia. Wybite szyby oraz charakterystyczne dołki na dachu, czy masce, również generują poważne straty, których naprawa idzie w tysiące złotych.

Latem, częściej do warsztatów trafiają także „zalane” auta, z którymi często nie można nic już zrobić. Jeżeli woda dostała się do wnętrza metalowych profili, zalała elektronikę i newralgiczne części silnika, auto często może trafić jedynie na złom. 

Nadciąga burza – jak zabezpieczyć samochód

Najlepszym rozwiązaniem chroniącym samochód przed skutkami załamania pogody jest garaż. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze jest to garaż podziemny. Zdarza się, że podczas tzw. powodzi błyskawicznych woda siłami grawitacji szybko spływa do podziemnych kondygnacji. Jeśli garaż pod blokiem czy centrum handlowym nie ma odpowiedniego systemu odwodnienia, może być pułapką dla naszego auta. W większości jednak przypadków architekci i deweloperzy poradzili sobie z tym wyzwaniem. 

W żadnym wypadku nie należy zostawiać samochodu pod drzewem lub w sąsiedztwie słupów, znaków oraz innych elementów, które pod wpływem wiatru mogą się przewrócić na nasze auto i zniszczyć karoserię. To samo dotyczy pylonów reklamowych, elementów małej architektury oraz wysokich ogrodzeń.

Ubezpieczyciele: powodzie błyskawiczne coraz większym zagrożeniemUbezpieczyciele: powodzie błyskawiczne coraz większym zagrożeniemMikołaj Frączak

Jak ochronić samochód przed gradobiciem

Jeśli nie mamy garażu, a chcemy uratować nasze auto przed skutkami gradobicia, bardzo prostą, ale niezwykle skuteczną metodą jest przykrycie samochodu kocem lub grubą narzutą. Materiał doskonale amortyzuje uderzenia lodowych kulek i może ochronić nie tylko szyby, ale także karoserię przed powstaniem paskudnych wgnieceń.

Podczas gradobicia nie ustawiajmy samochodów pod ścianami budynków. Lodowe kuli mogą odbijać się od ściany i w większej liczbie „bombardować” nasz samochód.

Jak udokumentować szkodę?

Często ubezpieczyciel może zakwalifikować naszą szkodę w samochodzie do tzw. szybkiej ścieżki likwidacji. W tym celu dobrze jest dokładnie udokumentować szkody np. aparatem w telefonie. Im więcej zdjęć — tym lepiej. Należy także dokładnie opisać okoliczności zdarzenia oraz miejsce, w którym nasz samochód został zniszczony. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!