Kupujesz w Chinach? Poczta Polska dokonuje zgłoszeń celnych

Od początku lipca w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy regulujące zakupy poza terenem Wspólnoty. Teraz każdy odbiorca takich przesyłek musi zapłacić należności celno-podatkowe. Kupujesz w Chinach? Zgodnie z nowymi przepisami to Poczta Polska dokonuje zgłoszeń celnych z automatu, jeśli przesyłka warta jest maksymalnie 150 euro. 

Kupujesz w Chinach? Poczta Polska dokonuje zgłoszeń celnych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 lipca 2021

Poczta Polska i zgłoszenia celne

Jak tłumaczy Poczta Polska o najprostszym wariancie mówimy, kiedy wartość przesyłki nie przekracza 150 euro. W takiej sytuacji odbiorca, w myśl nowych przepisów nie musi kontaktować się z Urzędem Celnym lub Krajową Administracją Skarbową (KAS). Ustawa daje pocztowcom tzw. pełnomocnictwo domyśle, które uprawnia ich do dokonania elektronicznego zgłoszenia celnego na rzecz adresata przesyłki.

Podatek VAT od przesyłki do 150 euro

W omawianym przypadku przesyłki, których wartość nie przekracza 150 euro, zostaną obciążone podatkiem VAT. Wyłączeniem objęte będą jedynie zakupy dokonane w ramach procedury IOSS (Import One Stop Shop – za chwilę napiszemy o tym więcej).

Dodatkowo adresat zapłaci opłatę pocztową za zgłoszenie celne. Będzie obowiązywała stała wysokość takiej opłaty tj. 8 zł 50 gr. 

Podatek VAT i brak adresata

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której pracownik Poczty Polskiej nie zastanie odbiorcy przesyłki, wówczas zostanie ona awizowana. Zwrot do nadawcy nastąpi, standardowo, po 14 dniach oczekiwania w placówce pocztowej lub szybciej, w sytuacji odmowy odbioru przesyłki podczas wizyty listonosza. Warto pamiętać, że kurierzy Poczty Polskiej dysponują terminalami płatniczymi, dlatego istnieje możliwość uiszczenia opłaty za pomocą karty. W przypadku wizyty listonosza, aktualnie sposobem płatności jest gotówka” – informuje Poczta Polska. 

Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!Mikołaj Frączak

Czy można zrezygnować z pośrednictwa Poczty Polskiej w zgłoszeniu celnym?

Każdy adresat przesyłki, który chce dokonać zgłoszenia celnego we własnym zakresie, lub za pośrednictwem swojego agenta celnego, ma prawo do złożenia na poczcie oświadczenia o rezygnacji z zastosowania wspomnianego przed chwilą, ustawowego pełnomocnictwa domyślnego.

Droższe przesyłki a zgłoszenie celne 

Jeżeli przesyłka,na jaką oczekujemy, jest o wartości od 150 do 1000 EUR, wówczas nie ma zastosowania przepis o pełnomocnictwie domyślnym. W takiej sytuacji, jeśli chcemy, by pocztowcy wyręczyli nas w tym obowiązku, musimy złożyć odpowiednie pełnomocnictwo.

Tego typu przesyłki będą obciążone: podatkiem VAT, opłatami celnymi, a także opłatą pocztową w tej samej, co w poprzednim przypadku wysokości 8 zł 50 gr. 

Jeśli stosowne pełnomocnictwo nie zostanie zgłoszone, odbiorca otrzyma listowne powiadomienie o konieczności jego udzielenia na najbliższej poczcie (nie dotyczy agencji pocztowych). W takim wypadku procedura zgłoszenia przesyłki następuje dopiero po otrzymaniu takiego pełnomocnictwa. 

Przesyłki powyżej 1000 euro a zgłoszenie celne

Jak wyjaśnia Poczta Polska „w przypadku przesyłek o wartości powyżej 1000 euro lub przesyłek zawierających towary akcyzowe, samodzielne zgłoszenie celne lub przez wskazanego agenta celnego będzie konieczne – Poczta nie świadczy obecnie usługi zgłoszenia celnego dla takich przesyłek” – poinformowano w komunikacie. 

VAT doliczany przez platformę zakupową? 

Nowe przypisy obowiązujące w Unii Europejskiej zawierają mechanizm, który pozwala sklepom internetowym oraz platformom pobierać podatek VAT od towarów, które pochodzą spoza UE. 

Mowa o tzw. punkcie kompleksowej obsługi importu – IOSS, czyli Import One Stop Shop. Decyzję o skorzystaniu z tej opcji, upraszczającej procedury w kraju docelowym (członkowskim UE), podejmują indywidualnie przedsiębiorcy i operatorzy handlu elektronicznego. Klienci, którzy zakupią przedmiot objęty mechanizmem IOSS, zostaną powiadomieni o pobraniu podatku VAT w jego cenie, a nie w momencie odbioru przesyłki. Co jednak istotne, nawet towar objęty mechanizmem IOSS podlega zgłoszeniu celnemu, dlatego Poczta naliczy opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego dla takiej przesyłki” – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!