Świadczenie 300 plus: Szturm internetowych wniosków

To prawdziwy szturm internetowych wniosków o pieniądze na wyprawkę szkolną! Ponad 600 tysięcy rodziców złożyło w ciągu 5 dni wnioski 300+ uprawniające do otrzymania dotacji „Dobry Start”. O ogromnym zainteresowaniu dotacjami poinformowało na twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że wnioski przyjmowane są dopiero od 1 lipca br., i to na nowych zasadach. 

Świadczenie 300 plus: Szturm internetowych wniosków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 lipca 2021

Duża popularność świadczenia 300+

Jak informuje resort rodziny do wtorkowego poranka, osoby uprawnione do składania wniosków o 300+, czyli rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym złożyli 618.974 wnioski, które obejmują wsparcie dla 882.655 dzieci. To oznacza, że pomoc, o którą wnioskowali rodzice w ciągu pierwszych pięciu dni akcji, trafi do większej liczby uczniów, niż wynosi liczba wszystkich mieszkańców drugiego polskiego miasta – Krakowa. 

To ogromne zainteresowanie, tym bardziej że wielu obserwatorów zastanawiało się nad skutkami zmian zasad przyznawania świadczenia. Przypomnijmy, w tym roku nie ma już możliwości składania tradycyjnych, papierowych wniosków. Cały proces odbywa się wyłącznie drogą internetową – włącznie z przesyłaniem informacji o przyznaniu świadczenia. 

Jak wynika z danych, które wcześniej opublikował ZUS, prawie połowa z podanej przez MPiPS liczby wniosków została przesłana w czasie… pierwszej doby tj. 1 lipca 2021 roku. 

ZUS jest gotowy do przyjmowania wniosków 300 plusZUS jest gotowy do przyjmowania wniosków 300 plusMartyna Kowalska

Jak składać wnioski o 300+

Jak wspomnieliśmy jedyną drogą do złożenia wniosku o 300+ jest internet. Zdaniem ZUS najpopularniejszym sposobem ubiegania się o świadczenie „Dobry start” w pierwszej dobie była Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z której skorzystało 62,5 tys. osób.

Wśród innych sposobów ubiegania się o wsparcie w sfinansowaniu wyprawki szkolnej znalazły się: portal Empatia oraz bankowość elektroniczna. W ocenie ZUS, który od tego roku jest jedyną instytucją przyznającą środki, proces przebiega sprawnie i bez zakłóceń. 

300+ a wykluczenie cyfrowe

W związku ze zmianą sposobu ubiegania się o 300+ pojawiło się pytanie, co z rodzinami, które nie posiadają łączności internetowej, odpowiedniego sprzętu lub kompetencji cyfrowych. Z myślą o nich ZUS porozumiał się z Pocztą Polską oraz Krajową Kasą Ubezpieczenia Rolniczego (KRUS) w sprawie pomocy osobom, które mogą mieć problem z nową ścieżką ubiegania się o środki na świadczenie „Dobry Start”.

Resort rodziny uzasadnia zmiany ogromnymi oszczędnościami, jakie uda się odłożyć dzięki zmianie zasad przydzielania środków z programu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!