Ceny pójdą w górę? Susza rolnicza we wszystkich województwach

Susza rolnicza została stwierdzona we wszystkich polskich województwach – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Najnowsze opracowanie dotyczy tzw. piątego okresu raportowania obejmującego maj i czerwiec br. Ekonomiści nie mają wątpliwości – susza zwykle przekłada się na gorsze plony, a to oznacza wyższe ceny niektórych produktów. 

Ceny pójdą w górę? Susza rolnicza we wszystkich województwach
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 lipca 2021

Czy jest susza w Polsce?

IUNG ocenił warunki wilgotnościowe w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2021 roku. Jak podają eksperci, pomiary wskazują, że średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), który jest podstawą oceny zagrożenia wyniosła minus 101 mm. 

Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska


Gdzie wystąpiła susza rolnicza?

Suszę rolniczą stwierdzono we wszystkich szesnastu województwach. Nie oznacza to jednak, że problem dotyczy wszystkich gmin w krajuJak to możliwe? W wielu regionach susza objęła jedynie część ich terenu.

Najpoważniejszy deficyt wodny zanotowano w następujących krainach geograficznych: Równina Gryficka, Równina Białogardzka, Równina Nowogardzka, Wysoczyzna Łobeska, Pojezierze Drawskie, Pojezierze Ińskie, Wysoczyzna Polanowska, Pojezierze Bytowskie, Pojezierze Kaszubskie. W tych miejscach deficyt wody wyniósł od -170 do -219 milimetrów. 

Nieco mniejsze problemy z brakiem wody dotyczą następujących obszarów: Nizina Południowowielkopolska, Wzniesienia Południowomazowieckie, Pojezierze Mrągowskie, Pojezierze Ełckie, Polesie Zachodnie i Równina Tarnobrzeska. W tym przypadku stwierdzono deficyt w przedziale od -150 do -169 milimetrów. Na pozostałym obszarze Polski niedobory wody wynosiły od -50 do -149 milimetrów. 

Jakie uprawy dotknęła susza?

Susza odnotowana na przełomie wiosny i lata dotyczyła jedenastu upraw. Cytujemy za raportem na rządowej stronie susza.gov.pl.: 

    - zbóż jarych,

    - rzepaku i rzepiku

    - krzewów owocowych,

    - zbóż ozimych

    - roślin strączkowych.

    - kukurydzy na ziarno,

    - kukurydzy na kiszonkę,

    - truskawek,

    - tytoniu,

    - warzyw gruntowych,

    - drzew owocowych

Jak susza przekłada się na ceny?

Zjawisko suszy z reguły negatywnie wpływa na plony. Wymusza także na rolnikach inwestycje np. w nawadnianie, co podnosi koszty produkcji. Z tego powodu, zdaniem ekonomistów, zjawisko suszy jest jednym z czynników wpływających na wzrost cen wielu produktów rolnych, oraz jest czynnikiem inflacjogennym. Należy się spodziewać, że wystąpienie suszy rolniczej, szczególnie na przełomie wiosny i lata może znacząco przełożyć się na ceny w sklepach. Co jest złą informacją, biorąc pod uwagę obserwowaną w ostatnich miesiącach inflację.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!