Kiedy bilet kolejowy jest fakturą VAT?

Nieważne, jaki dystans pokonałeś i jakim pociągiem podróżujesz. Od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur do biletów kolejowych. Kiedy bilet kolejowy jest fakturą VAT? Odpowiadamy.

Kiedy bilet kolejowy jest fakturą VAT?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 lipca 2021

Bilet fakturą VAT

Zmian w prawie w kwestii uznawania biletów kolejowych, czy autobusowych za fakturę VAT oczekiwał szeroko rozumiany biznes. Przedsiębiorcy apelowali do ministra finansów o zmianę starych i niewygodnych przepisów w tym zakresie, o czym w Dzienniku Prawnym pisaliśmy pod koniec kwietnia

Do tej pory za fakturę był uznawany bilet kolejowy zakupiony na trasę nie krótszą niż 50 kilometrów. Zatem odległość była podstawowym kryterium, kwalifikacji takiego dokumentu. Przedsiębiorca, który np. miał wykupiony bilet jednorazowy na odcinek od długości 49 km, był w o wiele gorszej sytuacji niż ten, który wsiadał do pociągu jedną stację wcześniej. 

Mamy jednak dobre wiadomości. Od teraz nawet bilet kolejowy między Warszawą Wschodnią a Zachodnią będzie mógł stać się fakturą, jednak pod pewnymi warunkami. Zniesiony zostaje bowiem limit kilometrowy. 

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska

Co musi zawierać bilet, by był fakturą? 

Jak przypomina Urząd Transportu Kolejowego (UTK): „od 1 lipca 2021 roku, wystawiony przez przewoźnika kolejowego bilet jednorazowy, niezależnie od długości przejazdu, jest jednocześnie fakturą VAT”. Ułatwi do m.in. rozliczanie wyjazdów służbowych.

Warto jednak pamiętać, że bilet jednorazowy zostanie uznany za fakturę VAT jeśli będzie zawierał: (cytujemy za komunikatem Urzędu Transportu Kolejowego):

- numer i datę wystawienia,

- imię i nazwisko lub nazwę podatnika,

- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

- kwotę podatku,

- kwotę należności ogółem.

Bilet fakturą VAT – podstawa prawna

Zmiany, o których mowa, zostały wprowadzone na mocy rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 1105);

Czy mogę w kasie biletowej prosić o fakturę?

W momencie, w którym znacznie ułatwiono procedurę uznawania biletów kolejowych za fakturę VAT, przewoźnicy nie wystawiają już na życzenie pasażera dodatkowych dokumentów podatkowych. 

Jak wyjaśnia UTK: „Nowe przepisy znajdą zastosowanie do biletów wystawianych w pociągach, automatach biletowych czy kasach. Odmienne zasady mogą jednak dotyczyć biletów internetowych – informacje o tym, czy stanowią one fakturę lub w jaki sposób można ją uzyskać zawarte są zwykle w regulaminach poszczególnych serwisów sprzedaży”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!