Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?

Projekt rozporządzenia, które zmieni zasady uznawania biletów za przejazdy, trafił do konsultacji publicznych. Wielu przewoźników apeluje bowiem o zmianę regulacji, według której jedynie bilety na trasy powyżej 50 km mogą być uznane za taki dokument. Biznes chce rezygnacji z tego ograniczenia.

Czy każdy bilet za przejazd będzie fakturą?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 kwietnia 2021

Czy bilet na krótkie dystanse będzie fakturą?

Niewykluczone, że bilet kolejowy na dystansie Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia będzie mógł być uznany za fakturę VAT. Do tej pory, nie jest to możliwe z uwagi na limit kilometrów. Fakturą może być bowiem bilet na trasy nie krótsze niż 50 kilometrów. I choć sam blankiet nie różni się niczym, wpisana na nim odległość decyduje o wadze takiego dowodu wniesienia opłaty za przejazd.

Szczególnie poszkodowani mogli się czuć podróżni-przedsiębiorcy, którzy często korzystali z przejazdów na dystansach np. 48-kilometrowych, gdzie do uznania biletu za fakturę brakowało zaledwie dwóch kilometrów.

Ten sam problem dotyczy biletów autobusowych czy związanych z podróżą płatną autostradą.

Ministerstwo Finansów a bilety

Ministerstwo Finansów przyznaje, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele postulatów polskich przewoźników, którym zależy, by przydatność biletu nie wynikała z odległości, na jaką został wykupiony. Wygląda na to, że te propozycje zostaną uwzględnione, bowiem resort zaproponował zniesienie tego kłopotliwego limitu.

„Efektem zmian będzie uproszczenie stosowania przepisów. Dzięki nim przewoźnik uniknie konieczności wystawiania faktur na żądanie dla przejazdów poniżej 50 km. Jest to bardzo kłopotliwy obowiązek, szczególnie gdy bilet nie jest kupowany w biurze przewoźnika, a np. w dworcowej kasie czy bezpośrednio u kierowcy” — mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Kiedy bilet jest fakturą

Nowa zmiana, która poszerzy możliwości wykorzystania biletu na krótkie dystanse, pozwoli nabywcy odliczyć podatek VAT. „Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy zakup ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. w przypadku podróży służbowej” — mówi minister Sarnowski.

Bilety w SLIM VAT 2


W planach ministerstwa jest także uproszenie raportowania tego typu faktur w ramach JPK_VAT z deklaracją. Rozporządzenie, o którym mowa, będzie pierwszym aktem prawnym, który wdroży w przepisach fiskalnych pakiet SLIM VAT 2.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!