Czy sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?
Zapotrzebowanie na sprzęt medyczny oraz ochronny w dobie pandemii utrzymuje się na bezprecedensowym poziomie. Wielu przedsiębiorców bierze udział w imporcie tego typu środków spoza Unii Europejskiej i bardzo szybko znajduje na niego nabywców w kraju. Dotychczasowa decyzja KE zwalniała tego typu asortyment z cła do 30 kwietnia 2021 roku. Czy po tej dacie sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?
- Mikołaj Frączak
- /
- 29 kwietnia 2021
Produkty pierwszej potrzeby a cło
Choć trzecia fala zakażeń koronawirusem opada, szpitale, przychodnie, domy pomocy społecznej, służby, a także wiele firm zużywają gigantyczne ilości sprzętu ochronnego oraz medycznego, który zabezpiecza pracowników przed zachorowaniem na COVID-19.
Spora część tego typu produktów pochodzi spoza Unii Europejskiej, np. z Chin. Komisja Europejska w styczniu 2020 roku zdecydowała na czasowe zwolnienie z należności celnych przywozowych oraz VAT towarów, które są potrzebne do zwalczania skutków pandemii. Preferencyjny okres był dotąd kilkukrotnie wydłużany. Obecnie trwający okres zwolnienia z cła upływa 30 kwietnia 2021 roku. Co będzie dalej?
Rośnie zadłużenie handlu. Problemy liczone w miliardach złotychAnna Malinowska
Środki ochronne po 30 kwietnia 2021 roku a cło
W związku z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym Komisja Europejska zdecydowała się na przedłużenie zwolnienia z cła i VAT przywozu towarów, które są potrzebne w walce z pandemią, czyli sprzętu ochronnego i medycznego. Zapotrzebowanie na tego typu produkty cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. KE zdecydowała się na znaczne przedłużenie ulgowego okresu aż do 31 grudnia 2021 roku.
MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMartyna Kowalska
Zwolnienie z cła na środki ochronne – podstawa prawna
Po 30 kwietnia 2021 roku w kwestii zwolnień z cła wymienionych produktów należy uznać za obowiązującą Decyzję Komisji (UE) 2021/660 z dnia 19 kwietnia 2021 r. zmieniająca decyzję (UE) 2020/491 w sprawie zwolnienia przywozu z należności celnych przywozowych i z VAT w odniesieniu do towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID19 w 2020 r. (Dz. Urz. UE L 140 z 23.04.2021, s. 10).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.