Czy sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?

Zapotrzebowanie na sprzęt medyczny oraz ochronny w dobie pandemii utrzymuje się na bezprecedensowym poziomie. Wielu przedsiębiorców bierze udział w imporcie tego typu środków spoza Unii Europejskiej i bardzo szybko znajduje na niego nabywców w kraju. Dotychczasowa decyzja KE zwalniała tego typu asortyment z cła do 30 kwietnia 2021 roku. Czy po tej dacie sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?

Czy sprzęt ochronny i medyczny spoza UE będzie obarczony cłem?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 kwietnia 2021

Produkty pierwszej potrzeby a cło

Choć trzecia fala zakażeń koronawirusem opada, szpitale, przychodnie, domy pomocy społecznej, służby, a także wiele firm zużywają gigantyczne ilości sprzętu ochronnego oraz medycznego, który zabezpiecza pracowników przed zachorowaniem na COVID-19.

Spora część tego typu produktów pochodzi spoza Unii Europejskiej, np. z Chin. Komisja Europejska w styczniu 2020 roku zdecydowała na czasowe zwolnienie z należności celnych przywozowych oraz VAT towarów, które są potrzebne do zwalczania skutków pandemii. Preferencyjny okres był dotąd kilkukrotnie wydłużany. Obecnie trwający okres zwolnienia z cła upływa 30 kwietnia 2021 roku. Co będzie dalej?

Rośnie zadłużenie handlu. Problemy liczone w miliardach złotychRośnie zadłużenie handlu. Problemy liczone w miliardach złotychAnna Malinowska

Środki ochronne po 30 kwietnia 2021 roku a cło

W związku z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym Komisja Europejska zdecydowała się na przedłużenie zwolnienia z cła i VAT przywozu towarów, które są potrzebne w walce z pandemią, czyli sprzętu ochronnego i medycznego.  Zapotrzebowanie na tego typu produkty cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. KE zdecydowała się na znaczne przedłużenie ulgowego okresu aż do 31 grudnia 2021 roku.

MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółteMartyna Kowalska

Zwolnienie z cła na środki ochronne – podstawa prawna

Po 30 kwietnia 2021 roku w kwestii zwolnień z cła wymienionych produktów należy uznać za obowiązującą Decyzję Komisji (UE) 2021/660 z dnia 19 kwietnia 2021 r. zmieniająca decyzję (UE) 2020/491 w sprawie zwolnienia przywozu z należności celnych przywozowych i z VAT w odniesieniu do towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID19 w 2020 r. (Dz. Urz. UE L 140 z 23.04.2021, s. 10).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!