MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółte

Do 31 grudnia 2029 roku wszystkie karetki pogotowia należące do Państwowego Ratownictwa Medycznego będą w żółtym kolorze – wynika z projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia, które reguluje oznaczenia w systemie. Ujednolicone i odświeżone będzie także umundurowanie członków zespołów ratownictwa.

MZ: od 2030 roku wszystkie ambulanse będą żółte
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 kwietnia 2021

Od kiedy wyłącznie żółte ambulanse

Zgodnie z załącznikiem nr 2 do projektowanego rozporządzenia„w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego” (z jego treścią można zapoznać się tutaj), środki transportu stosowane w ratownictwie będą wyłącznie „barwy żółtej”. W dalszym ciągu będzie obowiązywał lustrzany nadruk AMBULANS z przodu samochodu. Żółte karetki, mają być lepiej widoczne m.in. poprzez zastosowanie odblaskowych czerwonych i niebieskich pasów.

Załącznik do rozporządzenia dokładnie określa, w którym miejscu ma znajdować się oznaczenie karetek pogotowia, wysokość umieszczenia napisów oraz oznaczeń takich jak „P” — w przypadku podstawowego ratownictwa medycznego, oraz „S” — specjalistycznego zespołu ratownictwa w okręgu o średnicy minimum 40 centymetrów.

ZUS: COVID-19 nie jest głównym powodem zwolnień lekarskichZUS: COVID-19 nie jest głównym powodem zwolnień lekarskichMikołaj Frączak

Dlaczego karetki będą żółte?

W wielu miejscach w kraju (np. w Warszawie), od kilku lat do pacjentów już wyjeżdżają karetki pomalowane na żółto.  Jak pokazuje ostatnie doświadczenie, również innych europejskich krajów, takie oznaczenie gwarantuje lepszą widoczność, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych takich jak mgła czy intensywne opady deszczu.

Jakie koszty zmiany koloru karetek pogotowia?

Ministerstwo Zdrowia dąży do ujednolicenia oznaczenia karetek pogotowia w całym kraju. Obecnie w zdecydowanej większości, do pacjentów wciąż wyjeżdżają karetki w białym kolorze. Wiele na to wskazuje, że do końca 2029 roku,  flota pojazdów ratownictwa będzie zmieniona, co jest naturalnym procesem wynikającym eksploatacji i amortyzacji floty. Zmiana kolorystyki nie będzie więc wpływała na dodatkowe koszty. Nowy standard będzie brany pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu.

Czarny styczeń w małopolskiej turystyce — oficjalne statystykiCzarny styczeń w małopolskiej turystyce — oficjalne statystykiMikołaj Frączak

Umundurowanie zespołu ratownictwa medycznego

Rozporządzenie określa także jednolity wzór umundurowania osób pracujących w zespołach ratownictwa, zarówno naziemnych jak również lotniczych. Jak tłumaczy ministerstwo, zmiany wynikają z wieloletniej obserwacji użytkowanego umundurowania. Projektując nowy wzór, wzięto pod uwagę wnioski zgłaszane przez organizacje społeczne, które zrzeszają personel medyczny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!