Ważna zmiana ws. numeru alarmowego 998

Wybierając numer 998, nie dodzwonimy się już na najbliższą komendę Państwowej Straży Pożarnej. Do listopada prowadzony będzie proces przełączania tego znanego numeru alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zdaniem resortu, zmiana pozwoli na szybką reakcję wszystkich służb oraz odciążenie jednostek PSP.

Ważna zmiana ws. numeru alarmowego 998
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 kwietnia 2021

Gdzie dodzwonię się, wybierając 998?

Jak informuje MSWiA, cała operacja związana z przełączeniem numeru alarmowego do straży pożarnej, czyli 998 do zlokalizowanych w każdym województwie centrów powiadamiania ratunkowego będzie identyczna, jak ta przeprowadzana w latach 2017-2018, związana z policyjnym numerem telefonu 997.

„Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR pozwoli na wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na czas, jak i na skuteczność udzielania pomocy osobom, które rzeczywiście jej potrzebują” — napisano w komunikacie resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Będzie ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowychBędzie ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowychMartyna Kowalska

Pilotaż przeniesienia numeru 998 do CPR?

W lutym 2021 roku przeprowadzono akcję pilotażową związaną z przekierowaniem numeru 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w województwach podlaskim oraz lubelskim. Już teraz wszystkie połączenia na ten numer wykonywane na terenie woj. podlaskiego, są już obsługiwane przez białostocki CPR. Analogicznie, te same połączenia na Lubelszczyźnie trafiają już do CPR w Lublinie.

Zakończony pilotaż został oceniony pozytywnie, dlatego MSWiA zaplanowało kontynuację tego procesu. Obecnie trwa przełączanie numeru 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w dwóch kolejnych regionach tj. na Podkarpaciu i w Małopolsce. Cały proces ma się odbywać zgodnie z opracowanym harmonogramem. Najpóźniej, bo w listopadzie 2021 roku, przekierowanie połączeń numeru 998 z PSP do CPR będzie miało miejsce w województwie zachodniopomorskim.

Połączenia telefoniczne z Centrum Powiadamiania Ratunkowego

„Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia” — ocenia MSWiA.

Zdaniem resortu cała operacja w sposób znaczący odciąży oficerów dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej, którzy dotąd zajmowali się odbieraniem połączeń wykonywanych na numer 998. Po przeniesieniu numeru, jednostki straży pożarnej będą otrzymywały wyłącznie te zgłoszenia, które wcześniej odbiorą i zweryfikują pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w danym województwie. Co więcej, będą one przesyłane w formie elektronicznej. To ważne, szczególnie w sytuacji, w której w jednym czasie odbieranych jest wiele połączeń alarmowych. Często zdarza się to np. w czasie załamania pogody – nawalnych deszczy czy gwałtownych burz.

Rusza cyfryzacja domów kultury. Do wydania 31 mln złotychRusza cyfryzacja domów kultury. Do wydania 31 mln złotychMartyna Kowalska

Czas zgłoszenia zdarzenia w CPR

W ocenie MSWiA, po przełączeniu numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, czas oczekiwania na połączenie ma wynosić średnio 10 sekund, co potwierdzają statystyki prowadzone dla numeru 112.

Dodatkowo ujednoliceniu ma ulec sposób obsługi zgłoszeń, które kierowane są na numer 998. Dotyczy to także powiadomień w innym języku, niż polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!