Nie tylko klasy I-III. Sprawdź, kto jeszcze wraca do szkół?

Nie tylko klasy I-III z 11 województw wracają do szkół w ramach edukacji hybrydowej. Z nauką zdalną żegnają się także uczniowie kształcący się w szkołach zawodowych, których dotyczą zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach będzie odbywała się ich edukacja po 26 kwietnia.

Nie tylko klasy I-III. Sprawdź, kto jeszcze wraca do szkół?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 kwietnia 2021

Kto oprócz klas I-III wraca do szkół?

W przekazie dotyczącym odmrażania edukacji najczęściej przybija się informacja na temat klas nauczania początkowego, które od poniedziałku, 26 kwietnia rozpoczynają lekcje w trybie hybrydowym. Oprócz nich zmiany czekają tysiące uczniów, chodzących do szkół zajmujących się kształceniem zawodowym lub ustawicznym.

Dyrektor szkoły, która prowadzi takie kształcenie, może zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia. Ważne jest jednak, by były one ustalone w wybranych dniach w tygodniu. Kolejnym ograniczeniem jest łączny czas takich zajęć, który w skali tygodnia nie może przekraczać 16 godzin.

Trwa wypłata trzynastych emerytur. Prawie wszyscy otrzymali już pieniądzeTrwa wypłata trzynastych emerytur. Prawie wszyscy otrzymali już pieniądzeMikołaj Frączak

Kiedy wracają praktyki zawodowe?

Od poniedziałku, 26 kwietnia, dyrektor szkoły lub innej placówki zajmującej się kształceniem zawodowym, lub ustawicznym, może zorganizować dla swoich uczniów praktyki zawodowe w trybie stacjonarnym, tj. w miejscu, w którym są one prowadzone. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, bowiem wciąż dyrektor placówki może zdecydować się na ich realizację w innych formach wprowadzonych na czas pandemii.

Jak jednak dodaje ministerstwo edukacji — „Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, od 26 kwietnia będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze”.

Sposób na porządek z hulajnogami w mieścieSposób na porządek z hulajnogami w mieścieMichał Górecki

Kiedy praktyki zawodowe mogą nie dojść do skutku?

Zgodnie z wytycznymi resortu edukacji i nauki, warunkiem przeprowadzenia zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w trybie stacjonarnym u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, jest bezpieczeństwo uczniów.

Oznacza to, że jeśli w danej firmie lub gospodarstwie wystąpiły zdarzenia, które z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną, mogą być groźne dla uczniów lub słuchaczy, zajęcia w takich miejscach nie mogą się odbyć. Mowa o sytuacji, w której w danym przedsiębiorstwie pojawiło się np. ognisko zachorowań, a część pracowników, w tym także odpowiedzialni za przebieg praktyk znajdują się na kwarantannie lub w izolacji domowej.

Szczegółowe informacje na temat organizacji zajęć od 26 kwietnia można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2021 poz. 752).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!