Łagodzenie obostrzeń w przedszkolach i szkołach – co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Mimo otwarcia żłobków i przedszkoli oraz wprowadzenia zajęć hybrydowych w klasach I-III, dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 9 maja – informuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej. Kiedy może się przydać takie wsparcie od państwa? Odpowiadamy.

Łagodzenie obostrzeń w przedszkolach i szkołach – co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 kwietnia 2021

Kiedy żłobek może być zamknięty?

Otwarcie żłobków i przedszkoli nie rozwiązuje problemów wielu rodziców. Może się przecież zdarzyć, że z powodu kwarantanny części kadry, zachorowań wśród wychowawców oraz innych zdarzeń związanych z COVID-19, dana placówka zostanie zamknięta. W takiej sytuacji rodzice często muszą pozostać domu. I tu dobra informacja – nadal mogą liczyć na wsparcie państwa w kwestii dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przynajmniej do 9 maja.

Pobierasz 500+? Pamiętaj o tej dacie!Pobierasz 500+? Pamiętaj o tej dacie!Mikołaj Frączak

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Opisana wyżej sytuacja jest jednym z najczęściej występujących przykładów, kiedy pomimo odmrożenia opieki przedszkolnej i częściowego, regionalnego wprowadzenia edukacji hybrydowej w klasach I-III, dodatkowy zasiłek opiekuńczy może się jednak przydać!

Rozporządzenie Rady Ministrów wskazuje, że wsparcie to przysługuję w każdym przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek, które zapewniają dziecku opiekę. To samo zastosowanie jest w przypadku, w którym żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy inna placówka pobytu dziennego nie może zapewnić opieki w związku z pandemią COVID-19.

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy placówki są nadal zamknięte ze względu na COVID-19 oraz w sytuacji, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie – mimo że jest otwarta – zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy czy oddziału” — wyjaśniono na stronie resortu rodziny i opieki społecznej. Jeszcze większe spektrum zastosowania tej pomocy jest w przypadku osób niepełnosprawnych – niżej wskazujemy na zasady udzielania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ze względu na wiek dziecka lub osoby dorosłej z niepełnosprawnością.

Na czym polega nauka hybrydowa?Na czym polega nauka hybrydowa?Michał Górecki

Zasady udzielania dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać dzieci w wieku do 8 lat, czyli przedszkolaków i części pierwszoklasistów.

Dodatkowo, wsparcie to przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Wyższa granica wiekowa dotyczy dzieci, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (18 lat). W przypadku osób, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o dodatkowy zasiłek mogą starać się rodzice lub opiekunowie do 24 roku życia podopiecznego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także „ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!