Łagodzenie obostrzeń w przedszkolach i szkołach – co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?

Mimo otwarcia żłobków i przedszkoli oraz wprowadzenia zajęć hybrydowych w klasach I-III, dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 9 maja – informuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej. Kiedy może się przydać takie wsparcie od państwa? Odpowiadamy.

Łagodzenie obostrzeń w przedszkolach i szkołach – co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 kwietnia 2021

Kiedy żłobek może być zamknięty?

Otwarcie żłobków i przedszkoli nie rozwiązuje problemów wielu rodziców. Może się przecież zdarzyć, że z powodu kwarantanny części kadry, zachorowań wśród wychowawców oraz innych zdarzeń związanych z COVID-19, dana placówka zostanie zamknięta. W takiej sytuacji rodzice często muszą pozostać domu. I tu dobra informacja – nadal mogą liczyć na wsparcie państwa w kwestii dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przynajmniej do 9 maja.

Pobierasz 500+? Pamiętaj o tej dacie!Pobierasz 500+? Pamiętaj o tej dacie!Mikołaj Frączak

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Opisana wyżej sytuacja jest jednym z najczęściej występujących przykładów, kiedy pomimo odmrożenia opieki przedszkolnej i częściowego, regionalnego wprowadzenia edukacji hybrydowej w klasach I-III, dodatkowy zasiłek opiekuńczy może się jednak przydać!

Rozporządzenie Rady Ministrów wskazuje, że wsparcie to przysługuję w każdym przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek, które zapewniają dziecku opiekę. To samo zastosowanie jest w przypadku, w którym żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy inna placówka pobytu dziennego nie może zapewnić opieki w związku z pandemią COVID-19.

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje wówczas, gdy placówki są nadal zamknięte ze względu na COVID-19 oraz w sytuacji, gdy placówka, która wznowiła działalność stacjonarną, zostanie zamknięta lub jej funkcjonowanie – mimo że jest otwarta – zostanie ograniczone ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy czy oddziału” — wyjaśniono na stronie resortu rodziny i opieki społecznej. Jeszcze większe spektrum zastosowania tej pomocy jest w przypadku osób niepełnosprawnych – niżej wskazujemy na zasady udzielania dodatkowego zasiłku opiekuńczego ze względu na wiek dziecka lub osoby dorosłej z niepełnosprawnością.

Na czym polega nauka hybrydowa?Na czym polega nauka hybrydowa?Michał Górecki

Zasady udzielania dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać dzieci w wieku do 8 lat, czyli przedszkolaków i części pierwszoklasistów.

Dodatkowo, wsparcie to przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Wyższa granica wiekowa dotyczy dzieci, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (18 lat). W przypadku osób, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o dodatkowy zasiłek mogą starać się rodzice lub opiekunowie do 24 roku życia podopiecznego.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także „ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!