Pobierasz 500+? Pamiętaj o tej dacie!

Zostało niewiele czasu, by zachować ciągłość wypłat świadczeń wychowawczych 500+ — przypomina resort rodziny. Aby uniknąć przerwy w wypłacie świadczeń, trzeba złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy do końca kwietnia. W przeciwnym razie pieniądze mogą nie dotrzeć do nas na czas!

Pobierasz 500+? Pamiętaj o tej dacie!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 kwietnia 2021

Co się zmieniło w 500+?

Od tego roku prawo do świadczenia 500+ jest ustalane na inny okres niż w latach poprzednich, a mianowicie od 1 czerwca do 31 maja roku następnego.

W związku z tymi zmianami w programie „Rodzina 500+” w ubiegłym roku nie było konieczności składania nowego wniosku o świadczenie. W tym roku trzeba to zrobić. Ważna informacja dla rodziców i opiekunów jest taka, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia – wniosek należy złożyć do końca kwietnia. Nie warto zwlekać” – powiedziała cytowana w komunikacie resortu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolnikówWydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolnikówAnna Malinowska

Jak złożyć wniosek o 500+ przez internet?

Już od 1 lutego rodzice dzieci uprawnieni do pobierania świadczenia wychowawczego 500 plus, mogą złożyć stosowny wniosek drogą elektroniczną. Trzeba przyznać, że e-formularze, jakie należy wypełnić, nie są bardzo skomplikowane, a proces ich przesłania jest najszybszą oraz najbezpieczniejszą formą aplikowania o wsparcie.

Cały elektroniczny proces wnioskowania o 500+ opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach, takich jak bankowość elektroniczna, portal empatia oraz Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli tzw. PUE ZUS.

Czy można złożyć wniosek o 500+ tradycyjnie?

Oczywiście, nadal istnieje możliwość złożenia wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ drogą tradycyjną, jednak wiąże się ona z osobistą wizytą w urzędzie. W grę wchodzi także wypełnienie papierowego wniosku w domu i przesłanie go drogą pocztową.

Warto dodać, że osoby, które chcą złożyć wniosek o 500+ w sposób tradycyjny, mają taką możliwość dopiero od 1 kwietnia. W lutym i w marcu przyjmowane były wyłącznie wnioski elektroniczne. To jednak pokazało ogromną popularność rozwiązań elektronicznych, które pozwalają na załatwienie formalności bez wychodzenia z domu.

Choć zdecydowana większość uprawnionych decyduje się na składanie wniosku przez internet, należy pamiętać, że są w Polsce rodziny, które z różnych przyczyn nie mają takiej możliwości, np. ze względu na braki sprzętowe lub nieumiejętność korzystania z usług cyfrowych. Choćby z tego powodu resort rodziny pozostawia możliwość składania wniosków także w wersji papierowej.

Nowe zasady postępowania karno-skarbowego od 1 maja 2021Nowe zasady postępowania karno-skarbowego od 1 maja 2021Martyna Kowalska

Terminy związane z 500+

Osoby, które złożą kompletny oraz prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie 500 plus na kolejny okres co najmniej do 30 kwietnia, mogą liczyć na wypłatę pieniędzy za czerwiec maksymalnie do końca czerwca. Przekroczenie tego terminu może oznaczać opóźnienia.

Dodatkowo, jak przypomina resort rodziny — Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca”. Warto o tym pamiętać, bowiem przekroczenie tego terminu może nas kosztować… co najmniej  500 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!