Wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników

Do 17 czerwca 2021 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW. Pierwotnie termin ten upływał 17 maja. To oznacza, że rolnicy mają o miesiąc więcej czasu na dopełnienie wszelkich formalności związanych z dopłatami.

Wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 kwietnia 2021

Więcej czasu na składanie płatności bezpośrednich

Wydłużony termin na złożenie wniosku o dopłaty dotyczy zarówno płatności bezpośrednich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jak i innych płatności takich jak: „Rolnictwo ekologiczne”, „Dobrostan zwierząt”, „płatności ONW”, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” oraz przyznanie premii w ramach działania zalesieniowego.

Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.Ten patent rosyjskiego kierowcy zadziwił inspektorów. Dorobił włącznik do tachografu.Mikołaj Frączak

Dlaczego wydłużono terminy składania wniosków do ARiMR?

Jak tłumaczy minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, decyzja wynika z utrzymujących się ograniczeń i trudności administracyjnych spowodowanych pandemią koronawirusa. Innym powodem są zmiany wprowadzone w br. w zakresie zasad wypełniania wniosków o przyznanie takich płatności.

Terminy składania wniosków do ARiMR

Jak informuje resort rolnictwa do 17 czerwca 2021 r., wydłużony został także termin na składanie ewentualnych zmian do wniosków. Co ciekawe, dokumenty można złożyć także po 17 czerwca. Dodatkowy, „awaryjny” termin upływa 12 lipca.

W takim przypadku rolnicy muszą liczyć się z tym, że za każdy, dodatkowy dzień roboczy opóźnienia należne płatności zostaną zmniejszone o 1 procent. Wyjątek będą stanowiły sytuacje, w których opóźnienie wynikać będzie z działania siły wyższej, lub innych nadzwyczajnych okoliczności, które trzeba będzie jednak dobrze udokumentować.

Na razie, wydłużenie terminu płatności należy traktować jako zapowiedź resortu, nie ma bowiem aktów wykonawczych, które regulowałyby tę kwestię. Jak informuje ministerstwo rolnictwa, obecnie pracuje ono nad wydaniem odpowiedniego rozporządzenia.

Branża papierniczo-biurowa cierpi z powodu pracy zdalnejBranża papierniczo-biurowa cierpi z powodu pracy zdalnejMichał Górecki

Czy potrzebna jest pomoc przy wypełnianiu wniosków

Wnioski nie są bardzo skomplikowanymi dokumentami i każdy rolnik powinien sobie z nimi poradzić. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek problemy czy szczegółowe pytania, można połączyć się ARiMR na przykład przez internet.

W odpowiednich rubrykach rolnicy muszą podać m.in. informacje na temat poszczególnych upraw. Ten obowiązek dotyczy wszystkich, nie tylko właścicieli gruntów ornych o powierzchni przekraczającej 10 ha.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!