Rusza cyfryzacja domów kultury. Do wydania 31 mln złotych

Wsparcie lokalnych instytucji kultury przez wyposażenie ich w kompetencje i umiejętności w zakresie wykorzystania narzędzi cyfrowych oraz zakup niezbędnego sprzętu zakłada projekt „Konwersja cyfrowa domów kultury”. Instytucją odpowiedzialną za jego przeprowadzenie jest Narodowe Centrum Kultury (NCK). Kosz przedsięwzięcia to 31 mln złotych.

Rusza cyfryzacja domów kultury. Do wydania 31 mln złotych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 kwietnia 2021

Konwersja cyfrowa domów kultury

Projekt skierowany jest do domów, ośrodków oraz centrów kultury działających na poziomie lokalnym. Ma on charakter systemowy i wsparty zostanie środkami pochodzącymi z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Środki można zdobyć w trybie konkursu. Na przedsięwzięcia związane z projektem zarezerwowano kwotę 31 mln złotych.

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe zasady 2021Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe zasady 2021Michał Górecki

Co można sfinansować w ramach konwersji cyfrowej domów kultury?

Całość projektu została podzielona na dwa komponenty. Pierwszy dotyczy programów szkoleniowych oraz wsparcie tzw. tutorów cyfrowych. Obejmie on wszystkie podlegające samorządom instytucje, które zakwalifikowane zostaną do udziału w programie konwersji cyfrowej.

Drugi komponent stanowią indywidualne granty, które mogą być wykorzystane przez instytucje kultury m.in. na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego, akcesoriów w tym także zestawów do prowadzenia transmisji on-line. Środki mogą być również wykorzystane na wyposażenie cyfrowe sal multimedialnych, sprzęt do streamingu oraz realizacji TV, oprogramowanie oraz licencje, a także pokrycie kosztów dostosowania realizowanych działań do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Środki mogą również trafić na dodatkowe szkolenia, które wynikają ze specyfiki konkretnej instytucji oraz działań, jakie podejmuje, chyba że zostaną one uwzględnione w obowiązkowym programie szkoleń, nad którego pieczę sprawuje Narodowe Centrum Kultury.

Ile instytucji kultury skorzysta na cyfryzacji?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie resortu kultury, wsparcie trafi do 200 samorządowych instytucji kultury. Oprócz domów, ośrodków czy centrów kultury środki mają trafić również do bibliotek posiadających status samorządowej instytucji kultury.

- „Poprzez ten projekt chcemy wspomóc lokalnych animatorów kultury, dać im narzędzia i dodatkowe kompetencje, które pomogą im w jeszcze lepszy sposób na co dzień realizować swoją misję” - powiedział wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Po pandemii szkoły postawią na lekcje wychowania fizycznegoPo pandemii szkoły postawią na lekcje wychowania fizycznegoMichał Górecki

Konwersja cyfrowa domów kultury – wkład własny

Jak podkreśla wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury, Michał Rydzewski, dużym plusem tego konkursu jest to, że od potencjalnych beneficjentów nie jest wymagany wkład własny, który dla wielu instytucji mógłby być problemem trudnym do rozwiązania. Każdy projekt może być bowiem w stu procentach realizowany z grantu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!